Načelnik opštine Pale Boško Jugović izjavio je Srni da je 9. septembar datum kada svi treba da se prisjetimo NATO agresije na srpske prostore i odamo počast nevinim žrtvama tog neprijateljskog i zločinačkog akta.
Jugović je istakao da svakog dana, a 9. septembra posebno, treba da osvježimo sjećanje na taj period i uvijek iznova domaćoj i svjetskoj javnosti predočimo podatke koji govore o surovom bombardovanju u kojem je stradalo više od stotinu nedužnih civila, ali i one koji ukazuju na dugoročne posljedice po zdravlje stanovništva koje je bilo izloženo vojnim udarima Alijanse u Republici Srpskoj.
“Organizacijom okruglog stola o temi ‘NATO bombardovanje Republike Srpske’, na kojem su, svako iz svog ugla, govorili eminentni i stručni ljudi, predsjednik BORS-a general Milomir Savčić, univerzitetski profesor Srđan Perišić, dugogodišnji novinar i aktuelni direktor Kinoteke Republike Srpske Snježan Lalović i ugledni ljekar Slavko Ždrale, koji su i neposredni svjedoci agresije i posljedica koje je ostavila, opština Pale i ovdašnja Narodna biblioteka su obilježile Dan sjećanja na žrtve NATO bombardovanja, uz poruku da želimo da se stravični zločini nikada ne ponove, ali i ne zaborave”, rekao je Jugović.
On je poručio da je veoma važno njegovati kulturu sjećanja i da je u tom kontekstu važan i potreban organizovan institucionalni pristup, zbog čega je opština Pale opredijeljena da svoje resurse stavi na raspolaganje i zajedno sa drugim opštinama koje su bile izložene bombardovanju i institucijama na republičkom nivou, te Boračkom organizacijom Republike Srpske dostojanstveno i trajno, moralno i pijetetno, obilježava stradanje Srba u ovom dijelu Republike Srpske.
“Bezumna agresija NATO snaga na ove prostore, uz korišćenje osiromašenog uranijuma, bila je sramna i nanijela je nenadoknadive gubitke srpskom narodu i naša je obaveza da kao živi svjedoci tih dešavanja, ali i radi budućih generacija, nađemo model da sačuvamo sjećanje na te strašne trenutke”, poručio je Jugović, naglasivši da u tom smislu opština Pale podržava izgradnju spomenika civilnim i vojnim žrtvama NATO bombardovanja.
Načlenik opštine Pale je naglasio da će se u ovoj lokalnoj zajednici pobrinuti da i u ovdašnjem Muzeju odbrambeno-otadžbinskog rata, koji će uz pomoć Vlade Republike Srpske biti izgrađen u narednom periodu, na posebnom mjestu budu arhivirani i izloženi artefakti i eksponati koji će vjerodostojno svjedočiti o NATO zločinima nad Srbima.
U zločinačkom NATO bombardovanje Republike Srpske, koje je počelo 30. avgusta 1995. godine u 2.12 časova i trajalo do 14. septembra, stradalo je više od stotinu nedužnih civila. Na položaje Vojske Republike Srpske, NATO avijacija bacila je ukupno 1.026 bombi, od čega 708 vođenih, a ukupna težina bačenog eksploziva iznosila je oko 10.000 tona.
Povod za NATO agresiju bila je eksplozija na sarajevskoj pijaci Markale, 28. avgusta 1995. godine, za koju su optuženi Srbi iako je u izvještaju nezavisne komisije iz tog perioda navedeno da “ne postoje jasni dokazi da su granate došle sa srpskih položaja”, što je potvrdio lično i Jasuši Akaši, tadašnji izaslanik generalnog sekretara UN za Balkan.
Prema odluci Odbora Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova koja je donesena u martu prošle godine, kao Dan sjećanja na žrtve NATO bombardovanja u Srpskoj određen je 9. septembar.
Taj datum odabran je u znak sjećanja na dan kada su u NATO bombardovanju ubijeni brat i sestra Radmila i Radenko Galinac iz naselja Grlica, u Vojkovićima. Brat i sestra Galinac bili su među prvim žrtvama NATO agresije kada ih je 9. septembra 1995. godine na srušenom mostu u naselju Semizovac, kod Sarajeva, ubio pilot NATO avijacije.
Inicijativa za obilježavanje dana sjećanja na žrtve NATO bombardovanja pokrenuta je u Andrićgradu 26. avgusta 2018. godine na prijedlog Novinske agencije Republike Srpske – SRNA.
SRNA