Josipović: Zaustavite nekontrolisanu histeriju prema Srbiji

July 22, 2016, 7:32 am

U otvorenom pismu objavljenom na portalu “autograf.hr”, Josipović poziva Grabar Kitarović da u najavljenim pregovorima sa srpskim premijerom Aleksandrom Vučićem koristi iste zajedničke postavke kakve je on koristio u svojim pregovorima s bivšim predsjednikom Srbije Borisom Tadićem. Josipović aktuelnoj predsjednici Hrvatske poručuje da je riječ o pitanju iz njene ustavne nadležnosti, kao “sukreatorke i susprovoditeljke” spoljne politike te zemlje.

On u pismu konstatuje da su oboje svjedoci neuspješne spoljne politike Hrvatske u namjeri da blokira pristupne pregovore Srbije i otvaranje poglavlja 23. i 24, te, kako kaže, upornog nastavljanja kontraproduktivne i štetne politike koja nema izgleda na uspjeh i koja negativno utiče na međunarodni položaj Hrvatske, uključivši njen položaj u EU i odnose sa susjedima.

“Nismo uspjeli naprosto zato jer nismo bili u pravu. Nismo mogli tražiti od Srbije da ukine zakon kakav, s gotovo istim efektima, ima i Republika Hrvatska”, naveo je Josipović.

Napominje da Srbija nije ispunila preuzete obaveze koje se odnose na prava hrvatske zajednice u Srbiji i ističe da hrvatska vlada, po njegovom mišljenju, mora da nastaviti da insistira na poboljšanju položaja hrvatske zajednice u Srbiji, ali i ističe da hrvatska vlada isto tako mora da insistira i na ostvarenju ustavnih i zakonskih prava srpske zajednice u Hrvatskoj. To, međutim, konstatuje Josipović, nije moguće blokadom pristupnih pregovora, već što skorijim bilateralnim dogovorom, upravo onako kako su Grabar Kitarović i Vučić naveli prilikom nedavnog susreta.

Govoreći o “najosjetljivijem” prigovoru Hrvatske koji se odnosi na zakon o univerzalnoj jurisdikciji, Josipović ukazuje da taj zakon predviđa da Srbija može da vodi krivični postupak za ratne zločine počinjene “na teritoriji bivše Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije, bez obzira na državljanstvo počinioca ili žrtve”.

“Namjera Hrvatske da zbog navedene odredbe blokira pristupne pregovore Srbije propala je ponajprije zato što gotovo sve evropske zemlje imaju neki oblik univerzalne nadležnosti”, ukazao je Josipović.

Podsjeća da i Hrvatska ima univerzalnu nadležnost za ratne zločine, ne samo u Krivičnom zakonu, već i u Zakonu o primjeni Statuta Međunarodnog krivičnog suda o progonu za krivična djela protiv međunarodnog ratnog i humanitarnog prava takođe iz 2003.

Josipović, koji je po obrazovanju pravnik, ukazuje da, gledajući u cjelini pravni sistem jedne i druge države, nema značajnije razlike među njihovim zakonodavstvima kada je riječ o mogućnosti da se sudi stranom državljanu za zločin počinjen na teritoriji druge države, bez obzira na državljanstvo žrtve.

Navodeći primjer, Joispović kaže da bi hrvatski sudovi mogli prema, važećem zakonodavstvu, da sude albanskom ili srpskom državljaninu za zločin počinjen tokom rata na Kosovu.

“Smatram da je najvažniji cilj da svi zločini učinjeni u ratu i agresiji na Hrvatsku, bilo ih je puno, bili su strašni, budu kažnjeni. Nažalost, naša državna tela, iz raznih razloga, nisu uspjela da privedu pravdi mnoge od počinitelja zločina, pa i zbog nedovoljne saradnje Hrvatske i Srbije”, naveo je Josipović koji ne spori mogućnost da taj pravni akt bude zloupotrebljen, te podsjeća da je toga dosad bilo sa obje strane.

On smatra da je važna posljedica univerzalne nadležnosti u Srbiji, posebno ako bi bila riječ o zloupotrebama, pravna neizvjesnost kojoj su izloženi hrvatski veterani jer su, čim pređu granicu, izloženi mogućnosti hapšenja i izručenja Srbiji.

Saglasan je, kaže, da se takvo stanje mora ukloniti, ali se to, ističe, ne može učiniti podizanjem tenzija u odnosima sa Srbijom i nerealnim prijetnjama o blokiranju pregovora. Sigurnost veternima, smatra, može dati samo kvalitetan sporazum Hrvatske i Srbije o saradnji na progonu ratnih zločina koji će eliminisati mogućnost zloupotreba.

Josipović je upozorio da su građani Hrvatske danas svjedoci zloupotrebe problema univerzalne jurisdikcije gdje se stranke nadmeću u potpuno iskrivljenim interpretacijama stvarnog pravnog stanja, pretnjama susjedima o blokadi pregovora i nerealnim obećanjima braniteljskoj populaciji.

“Posebno sadašnji pristup, jer prijetnja blokadom nije realna i provediva, ne rješava problem branitelja. Kada bi prijetnja i mogla riješiti problem, bilo bi to pri kraju pregovora, tek za nekoliko godina”, naveo je Josipović.

Citirajući svih 10 načela koja je on dogovorio sa Tadićem, Josipović sadašnjoj hrvatskoj predsjednici poručuje da je uvjeren da će ona na tim ili sličnim načelima podstaći rješenje ozbiljnih problema koje države, “posebno braniteljska populacija”, imaju zbog nevoljnosti da se pregovorima postigne kompromis.

 

(agencije)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *