Uklanjanje nezakonito postavljenih naplatnih kućica u Glamočanima još se ne nazire, jer je konzorcijum „Prijedorputevi“ i „Kozaraputevi“, nezadovoljan „formalnim uslovima“, uložio žalbu na tender „Puteva Republike Srpske“ koji su ovaj posao težak 1,3 miliona KM dodijelili „MG Mindu“ biznismena Mladena Milanovića Kaje i „Mig Elektru“ iz Mrkonjić Grada, saznaje portal CAPITAL.
Putevi RS“ krajem prošle sedmice žalbu su odbili kao neosnovanu i uputili je Kancelariji za razmatranje žalbi, koja bi u narednih mjesec dana trebalo da donese odluku.
„Dok Kancelarija za razmatranje žalbi ne odluči, nikome ne možemo da dodijelimo ugovor. Žalili su se na formalne uslove koji ne utiču na konačnu cijenu“, kazao je kratko za CAPITAL direktor ovog javnog preduzeća Nenad Nešić.
S druge strane, vlasnik „Kozaraputeva“ Dragan Čorokalo nije želio da komentariše uloženu žalbu, napominjući da je „ovo tender kao i svaki drugi“ te da su u tenderskoj dokumentaciji pronađeni „manji propusti“.
Uklanjanje naplatnih kućica sačekaće i okončanje još jednog tendera i to onog za izbor nadzornog organa. Ponuđači su dokumentaciju za posao koji će koštati oko 30.000 KM dostavljali do 11. decembra, ali u „Putevima“ još nisu odabrali najpovoljnijeg.
„Očekujem da ću o ovome biti obaviješten sutra ili prekosutra“, kazao je Nešić.
Razlog raspisivanja ovog tendera bio je, kako je ranije rekao direktor „Puteva RS“, „neophodno obezbjeđivanje nepristrasnosti“.
Kajina ponuda odabrana kao najpovoljnija
Firme „MG Mind“ i „MIG Elektro“, kako je CAPITAL pisao početkom decembra, dostavile su najpovoljniju ponudu od tri pristigle na tender „Puteva RS“. Ugovor koji je trebalo da potpišu bio je za 240.000 KM „lakši“ od vrijednosti javne nabavke.
Nakon što Kancelarija za žalbe donese konačnu odluku, saga oko sramne i promašene investicije ovog javnog preduzeća, dok je na njegovom čelu bio direktor Nedeljko Knežević, mogla bi biti okončana za oko 3,4 miliona KM.
Poreski obveznici izdvojiće milione za kućice koje nikada nisu bile u funkciji, jer su nadležni, nakon što su postavljene, uvidjeli da se „nalaze na magistralnom putu Banjaluka – Klašnice, a ne na autoputu“.
Revizija podebljala cifru
Iako je, prema projektu banjalučkog Instituta za građevinarstvo, ovaj posao trebalo da košta 750.000, revizija „Urbis Centra“ povećala je vrijednost radova na 1,56 miliona KM zbog vraćanja ovog dijela brzog puta u ranije stanje, rekonstrukcije uključnih i isključnih traka te postavljanja nove saobraćajne signalizacije.
Naplatne kućice će, nakon što budu uklonjene, biti iskorištene i postavljenje na jednom od autoputeva.
U „Putevima“ navode da projekat podrazumijeva i podešavanje nagiba u zoni kućica, a što obuhvata rekonstrukciju 625 metara puta, ali i sređivanje pristupa.
„Biće usklađen poprečni nagib puta, koji prije i poslije ovog lokaliteta ima vrijednost 3,7 odsto, a trenutno je u zoni kućica nagib dva odsto. Da bi se postigao projektovani nagib potrebno je na jednoj strani izdići, a na drugoj sniziti kote kolovoza. Radovi se izvode na četiri kolovozne trake“, navode inženjeri.
Uklanjanje kućica omogućiće vozačima i brže kretanje, sa sadašnjih 40 na 100 kilometara na čas. Saobraćajna signalizacija, prema revidiranom i duplo skupljem projektu, podrazumijeva i postavljanje odbojnih ograda, odnosno delta blokova.
Ministarstvo ima jednu, „Putevi RS“ drugu priču
Ministarstvo saobraćaja i veza RS, kako je ranije rečeno, nikada nije dalo saglasnost za postavljanje kućica u Glamočanima, jer putarinu nije moguće naplaćivati na magistralnom putu. Međutim, u “Putevima” su negirali te tvrdnje, ističući da su postupali na osnovu naloga Ministarstva saobraćaja i veza i Vlade RS.
Ovaj slučaj bio je i pod istragom MUP-a koje je nadležnom tužilaštvu podnijelo izvještaj o počinjenom krivičnom djelu nekadašnjih čelnika “Puteva RS” Nedeljka Kneževića, Mladena Lazendića, Slobodana Udovčića i Miroslava Jankovića. Oni su završili na saslušanju u Okružnom tužilaštvu u Banjaluci, nakon čega je istraga obustavljena, uz zvanično obrazloženja da „nije bilo krivičnog djela“.
Izvor: Capital.ba