Korištenje novih tehnologija u izbornom procesu prošle godine pokazalo se kao vrlo uspješno, ipak za opšte izbore naredne godine one neće biti korištene, jer se nisu stekli uslovi za to, saopšteno je na konfreneciji za medije Centralne izborne komisije, Koalicije „Pod lupom“ i „Demokratski internešnala“.
Iz Centralne izborne komisije BiH podsjećaju da su za lokalne izbore 2024. godine u sedam opština i Brčko Distriktru proveli pilot projekat u kome su korištene nove izborne tehnologije, a koje su pokazale odlične rezultate po pitanju smanjenja manipulacija tokom izbornog procesa i brzine obrade glasačkih listića.
Međutim, CIK u ovom trenutku, nema ispunjene uslove za uvođenje novih tehnologija za izbore 2026. godine, jer Dom naroda BiH još uvijek nije usvojio njihove izvještaje sa prošlih izbora.
Iz „Demokratski internešnala“ napominju da su bez novih tehnologija u izbornom procesu u BiH, izbori podložni prevarama i sumjama građana u nepravilosti, uglavnom tokom prebrojavanja glasačih listića.
Uvođenje novih tehnologija u izborni proces u BiH podrazumjeva korištenje biometrijskih uređaja koji će spriječiti manipulacije sa biračkim spiskovima, te uvođenje skenera glasačkih listića.
Iz CIK-a napominju da na narednim izborima neće moći nastaviti ni sa pilot projketima.
TV K3