Organizacija Ujedinjenih nacija za obrazovanje, nauku i kulturu UNESKO ustanovila je 8. septembra 1967. godine Međunarodni dan pismenosti, a ovaj značajan dan biće obilježen posebno osmišljenim programom širom Republike Srpske.
Tako će Matična biblioteka Istočno Sarajevo u Dječijoj biblioteci od 12 časova promovisati najvrednije čitaoce u akciji “Najčitalac Dječije biblioteke”, koja je bila organizovana u toku ljetnjeg raspusta.
– Organizovaćemo i druženje sa pjesnikom Nikolom Vujnovićem, koji će se predstaviti sa novom zbirkom pjesama za djecu “Deca su od vojske jača”, a biće to prilika za promociju radionica koje se održavaju u Dječijoj biblioteci tokom cijele godine – najavili su iz biblioteke u Istočnom Sarajevu.
Dodali su da će u duhu promovisanja pismenosti, ali i knjige i čitanja, organizovati promotivni upis u biblioteku za odrasle po cijeni od pet konvertibilnih maraka.
Narodna i univerzitetska biblioteka Republike Srpske u Banjaluci, prema riječima direktora Ljilje Petrović-Zečić, pripremila je program koji će biti održan od 18 časova na platou ispred biblioteke, a kod spomenika Stefanu Nemanji.
– Željeli smo da, kao prvo, ovaj plato predstavimo kao mjesto gdje bi trebalo da budu održavane kulturne manifestacije, a odlučili smo da Međunarodni dan pismenosti obilježimo našom kampanjom “Njegujmo srpski jezik” – najavila je Petrović-Zečić.
Pored poučnih panoa, koje će postaviti na plato, sve one koji dođu na plato očekuje i jezički kviz sa prigodnim nagradama, a u duhu ovog praznika. Tako će najbolji, na primjer, biti nagrađeni članstvom u biblioteku.
– Poslije edukativnog kviza, posjetioci će imati priliku da uživaju u jezičkoj komediji “Sa smijehom kroz srpski jezik” koju izvodi ugledni lingvista Milorad Telebak – najavila je direktor nacionalne biblioteke.
Ona je istakla da je akcija “Njegujmo srpski jezik” odlično osmišljena, jer građani kroz svakodnevne jezičke nedoumice koje promovišu poznate ličnosti mogu lako da savladaju jezičke dileme koje imaju.
Interesantno je da se 1965. godine na Međunarodnoj konferenciji u Teheranu, kojoj su prisustvovali ministri obrazovanja i kulture zemalja svijeta, ukazalo na problem nepismenosti u svijetu. Ovaj dan ima cilj da podigne svijest ljudi o nivou pismenosti u svijetu.
Prema podacima UNESKO-a, u svijetu trenutno ima 900 miliona nepismenih ljudi, od kojih je najviše žena i djece, a prema podacima iz 2012. godine, u BiH ima nešto manje od 15 odsto nepismenih.
Pismenost podrazumijeva poznavanje slova te umijeće čitanja i pisanja na bilo kojem jeziku, a sa 99,8 odsto najpismenije zemlje na svijetu su Kuba, Poljska i Estonija. Afrička država Burkina Faso je najnepismenija zemlja na svijetu sa oko 23 odsto pismenih ljudi.
(Glas Srpske)