Jezero Bakalar, čuveno po svom plavetnilu i bistroj vodi, dom je stromatolita, starih više od tri milijarde godine.
U pitanju su fosilni ostaci cijanobakterija koji sadrže i neke od najstarijih tragova o životu na Zemlji, a koji su posljednjih godina ugroženi zbog zagađenja, prenosi B92.
“Kad sam se tek doselio ovde, voda je bila tako bistra i čista, ali bojim se da se u posljednje vrijeme našla u opasnosti“, kaže za BBC vodič Klaudio del Valje.
Nažalost, i u pravu je, jer je meksička Savezna agencija za zaštitu okoline, prije šest godina, izdala upozorenje o zagađenju, a problem je najvidljiviji postao prošle godine, kad je jezero poprimilo smeđu boju i još se nije do kraja oporavilo.
Svakako, od estetike još je veća katastrofa što može doći do nestanka i uništenja stromatolita, koji su možda i najstariji dokaz života na planeti.
Uništenju jezera doprinosi i neodrživa poljoprivredna praksa, koja je dovela do množenja algi i mekušaca u samom jezeru, a turisti su takođe odigrali ulogu u degradaciji jezera.
Bakalar je postao popularan, broj turista se za nekoliko godina povećao za nevjerovatnih 600 odsto, a s urbanističke strane nije napravljeno – ništa.
I sam Del Valje se, kako kaže, osjeća odgovornim, jer je dovodio sve više turista, potpuno svestan nepostojanja infrastrukture.
Zato je jezero “spasila” korona, jer se značajno zbog pandemije, smanjio i broj turista, što daje mogućnost za oporavak.
B92