Jevreji obilježavaju Jom Kipur

October 3, 2014, 8:14 am

Jom Kipur se slavi desetog dana meseca tišri i nastavak je praznovanja početka jevrejske godine Roš Hašana.

Roš Hašana zajedno sa Jom Kipurom razlikuje se od ostalih praznika po atmosferi ozbiljnosti, a deset dana koji dijele ova dva praznika nazivaju se strašni dani, jamim noraim, kada, prema vjerovanju, ljudska zajednica izlazi pred nebeski sud.

Na Jom Kipur, kada po jevrejskom verovanju Bog sudi i oprašta grijehe iz prethodne godine, religiozni Jevreji ne piju i ne jedu između dva zalaska sunca.

Po jevrejskom zakonu, pokajanje je obaveza svih vjernika i počinje već u popodnevnim časovima dana uoči praznika i ponavlja se na sam dan Jom Kipura na večernjoj, jutarnjoj, popodnevnoj i zaključnoj molitvi.

Smatra se da nije dovoljno pokajati se u srcu, nego da je potrebno verbalno iskazati opredjeljenje o nevraćanju na počinjeni grijeh.

U državi Izrael ovaj dan je istovremeno i sjećanje na jedan od najtragičnijih događaja u istoriji zemlje – Jomkipurski rat, kada je 6. oktobra 1973. godine mir iznenada narušen napadom egipatske i sirijske armije.

U tom ratu je poginulo 2.700 Izraelaca, pa je Jom Kipur postao neka vrsta nezvaničog dana sjećanja na rat i one koji su u njemu stradali.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *