Jermenija i Azerbejdžan, dvije države koje se decenijama spore oko teritorije Nagorno Karabah, naseljene Jermenima ali u sastavu Azerbejdžana, mogli bi uskoro potpisati mir.
Kako javlja londonski Guardian, pozivajući se na azerbejžanske zvaničnike, uskoro bi moglo doći do mirovnog sporazuma kako bi okončao ovaj višedecenijski sukob nakon azerbejdžanske ofanzive u septembru u kojoj je ta zemlja preuzela kontrolu nad regionom, a etnički Jermeni uglavnom napustili svoje domove.
N1 piše da se azerbejdžanski predsjednik Ilham Alijev sastao se 26. decembra sa Nikolom Pašinjanom, premijerom Jermenije uz posredovanje Rusije u Sankt Peterburgu, što je prvi takav susret između dva lidera nakon masovnog egzodusa.
Dvije strane su sada razmijenile sedam nacrta potencijalnog mirovnog sporazuma. Elčin Amirbajov, specijalni ambasador azerbejdžanskog predsjednika, rekao je da zemlja sada čeka odgovor Jermenije na njene komentare o najnovijim prijedlozima.
“Ono što je važno razumjeti je da nam je u ovoj ključnoj fazi pregovora, gdje očigledno nismo toliko daleko od konačnog sporazuma, potrebno djelovanje orijentisano na rezultate. Znam da nakon tri decenije pregovora i bez većeg rezultata, postoji određena vrsta umora i frustracija na obje strane koliko ćemo još sastajati u mjestu bez ikakvih razumnih rezultata”, rekao je.
Nagorno Karabah je međunarodno priznat kao teritorija Azerbejdžana, ali napore za okončanje sukoba zakomplikovali su Turska, Rusija, Iran, SAD i EU koji se bore za diplomatski uticaj u strateški kritičnom području. Rusija ima značajno vojno prisustvo u Jermeniji. Područje je od geostrateškog značaja zbog transportnog koridora koji bi povezivao Kinu sa Evropom kroz centralnu Aziju, Kaspijsko more i južni Kavkaz.
Nezavisne.com (Foto: aysor.ar)