Rusija je ove godine prvi put učestvovala na “Inostu mladih” u Banjaluci, a njena predstavnica Jelena Arkadjevna Osipova iz Moskve istakla je da je najbolja inovacija u obrazovanju obnova tradicije, što je i bila njena tema na ovom sajmu.
U banjalučkom Domu omladine izlagači su izložili svoje eksponate, a u prostorijama Privredne komore RS održan je okrugli sto, na kojem su izlagači održali predavanja.
Jelena Arkadjevna Osipova, viši stručni naučni saradnik Instituta svjetske književnosti u Moskvi i sekretar Društva rusko-srpskog prijateljstva, na okruglom stolu održala je predavanje na temu “Tradicija kao dio vjerodostojne nauke o obrazovanju”.
Ona je rekla da je u Banjaluci prvi put bila prije 12 godina i da se u ovom gradu lijepo osjeća, da voli duh naroda koji ovdje živi i da ima u planu da ponovo posjeti grad na Vrbasu.
Prema njenim riječima, na “Inost mladih 2018” prijavila se na poziv prijateljice, a cilj njenog prijavljivanja nije bio da dobije neku od nagrada.
Jelena Arkadjevna Osipova je tokom svog izlaganja istakla koliko je tradicija bitna u obrazovaju, koliko je bitno da narod zna svoje korijene i kako duhovnost utiče na razvijanje talenta.
“Ovaj sajam je za mene veoma značajan, jer mi je bitno da naglasim neke suštinske stvari i da imam mogućnost da kažem šta je pravo obrazovanje po mom mišljenju, a ono je zasnovano na tradiciji i očuvanju nacionalnog identiteta pravoslavenskih korijena”, rekla je Osipova.
Dodala je da je cilj njenog dolaska da ispriča neke stvari o tradiciji i duhovnosti u obrazovanju, te o odnosima i povezanosti ruskog i srpskog naroda o kojima se slabo govori, jer na ovaj prostor ne dolaze često pravi Rusi i pravi stručnjaci.
“Mi Rusi koji poštujemo našu tradiciju smatramo da je srpski narod onakav kakvi smo mi nekada bili”, rekla je Arkadjevna Osipova.
Predstavnica Rusije kazala je da u Moskvi organizuju konkurse srpske poezije “Srbija u mom srcu”, gdje uče i pripremaju djecu da recituju pjesme srpskih autora, kao što su Jovan Dučić, Milan Rakić, Miloš Crnjanski, da bi djecu upoznali šta je srpska tradicija i kultura.
Jelena Osipova je tokom boravka u Banjaluci održala i predavanje u Gimnaziji, na temu “Car Nikolaj II, kao pokrovitelj Srba”.
“Duhovna spoznaja omogućava svakome ko se bavi nekom naukom ili umjetnošću da bolje napreduje. Primjer tome je Mihajlo Lomonosov, koji je bio jedan od najvećih naučnika svog doba, a istovremeno znao i čitav Psaltir napamet”, ispričala je Osipova.
Dodala je da su njeni naučni interesi vezani za proučavanje srpske nacionalne tradicije, kulture i književnosti, rusko-srpskih duhovnih, kulturnih i istorijskih odnosa, stavaralaštvo i djela ruskih slavenofila.
Osipova je u svom izlaganju navela citate nekih istorijskih ličnosti koji pokazuju kako tradicija i duhovnost utiču na plodotvornije razvijanje određenog talenta.
“Nesumnjivo je da je pravo, istinsko obrazovanje uvijek bilo od velikog značaja. Takvo obrazovanje je nerazdvojivo od vaspitanja, koje je nacionalno orijentisano i usmjereno na formiranje cjelovite, stvarajuće ličnosti, koja je istorijski utemeljena, koja voli i poštuje duhovne i kulturne vrijednosti svog naroda. Lišavanje nacionalne individualnosti je velika nesreća u životu jednog čovjeka i čitavog naroda. S tim se treba boriti istrajno i nadahnuto. Voditi tu borbu je neophodno već od malih nogu”, citirala je filozofa 20. vijeka Ivana Iljina.
Citirala je i mitropolita crnogorsko-primorskog Amfilohija da se istinski obrazovni sistem uvijek temeljio i temelji na vječnim vrijednostima, utkanim u ljudsko biće i u bogom dane ciljeve njegovog postojanja u vremenu i prostoru.
“On može jedino biti zasnovan na velikoj istini da je čovjek – biće stvoreno po obrazu i podobiju Božjem i da je kao takav sposoban za beskrajnost, za beskrajno usavršavanje”, prenijela je Osipova riječi mitropolita Amfilohija.
(Nezavisne)