Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske, Resor za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi Područna jedinica Istočno Sarajevo i Agrarni fond grada Istočno Sarajevo danas su u Istočnom Sarajevu organizovali sastanak predstavnika udruženja pčelara iz 12 opština Sarajevsko – romanijske i Gornjodrinske regije. Razgovarano je o modaliterima rješavanja problema sa kojima se pčelari suočavaju.
Na tržištu BiH mnogo je patvorenog meda upozoravaju pčelari i ukoliko želite konzumirati zdrav i pravi med neophodno je kupovati ga od domaćih proizvođača. Zbog povoljnih cijena meda u marketima potrošači se odlučuju za med sumnjivog porjekla.
Srđan Radan iz Resora za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede – Područna jedinica Istočno Sarajevo je rekao da resorno ministarstvo podržava pčelare i da na početku svake godine objavljuje pravilnik o podsticajima.
Prema njegovim riječima, prčelari, da bi ostvarili pravo na podsticaj koji iznosi 12 KM po pčelinjem društvu, potrebno je da budu upisani u registar pčelara i pčelinjaka Republike Srpske.
– Takođe, i lokalne zajednice podržavaju pčelare, daju određene subvencije i opremom pomažu rad pčelinjih društava – dodao je Radan.
Gradski Agrarni fond podržava tri udruženja pčelara – “Roj”, koji okuplja pčelare iz Istočnog Novog Sarajeva, Istočne Ilidže i Trnova, “Glasinac” sa Sokoca, te paljansko Udruženje “Pale”.
– U ovoj godini isplatili smo oko 32.000 KM podrške za 8.000 pčelinjih društava, a i u budućnosti ćemo biti tu za pčelare – poručio je direktor Agrarnog fonda grada Istočnog Sarajeva Bojan Lubura.
Aleksandar Masal iz Višegrada godinama se bavi proizvodnjom meda.Ističe da je pčelarstvo porodično zanimanje i da cijela porodica mora da bude uključena u ovaj posao. Nažalost sve manje mladih ljudi žele da se bave pčelarstvom.
– Pčelari su, uglavnom, stari ljudi, a da bi se postao iskusan, vrhunski pčelar prođe mnogo godina i potrebno je mnogo ulaganja – istakao je Masal, te ocijenio da je podmlađivanje kadra osnovni zadatak udruženja pčelara u Srpskoj kako bi ova grana napredovala.
Masal je rekao da se pčelarstvom bavi 30 godina i da je cijela porodica uključena.
Kada je riječ o zaštiti domaćih proizvođača, Masal smatra da je potrebna izmjena zakonske regulative na nivou BiH i Republike Srpske za uvoz meda, kao i redovna isplata subvencija, što je neophodno za održavanje proizvodnje.
Pčelari sa područja sarajevsko romanijske i gornje drinske regije svoje proizvode uglavnom prodaju na kućnom pragu.
Sa sastanka je poručeno da je potrebna izmjena zakonske regulative na nivou BiH i Republike Srpske za uvoz meda, kao i redovna isplata subvencija, što je neophodno za održavanje proizvodnje.
TV K3