Jedna od najneefikasnijih vlada od potpisivanja Dejtona

January 3, 2015, 7:44 am

Ovakva dramatična ocjena proizlazi iz stavova međunarodne zajednice i nevladinog sektora u BiH koji provodi monitoring rada najviših institucija izvršne i zakonodavne vlasti u BiH.

Naime, državni ministri u vrijeme mandata na izmaku (računajući od 1. novembra 2011. do 31. avgusta 2014. godine) utvrdili su samo 106 zakona, iako im donekle olakšavajuća okolnost može biti kasno uspostavljanje institucija vlasti nakon općih izbora u oktobru 2010.

Ipak, poređenja radi, Savjet ministara BiH u istom mandatnom periodu utvrdilo je 3,3 puta manje zakona od Vlade Crne Gore (349 zakona), 4,7 puta manje od Vlade Srbije (501 zakon) i čak 7,2 puta manje zakona od Vlade Hrvatske (765 zakona).

Istovremeno, prema izvještaju Centara civilnih inicijativa (CCI), njihova ukupna primanja nisu se smanjivala.

Naprotiv. Računajući na neto plaće, topli obrok, odvojeni život i troškove smještaja, državi ministri mjesečno su zarađivali oko 4.500 konvertibilnih maraka, a pojedinci sa članstvom u pojedinim upravnim odborima čak i do 8.000 KM!

PRIMJER: Tako u svom izvještaju CCI navodi primjer jednog ministra, koji je samo u periodu od 1. februara 2012. do 30. juna 2014. godine zaradio oko 235.000 KM!

Ivica Ćavar, projekt menadžer CCI-a, koji prati rad državnih institucija, ističe da je Bevandino Savjet ministara bilo znatno lošije od saziva prije njih (pod predsjedavanjem Nikole Špirića), koji je također bio neefikasan.

“Najprije su građani BiH čekali punih 16 mjeseci da se konstituira Savjet ministara, a onda su njihov rad obilježile stalne rekonstrukcije, koje su bile gubljenje vremena. Zbog toga novi saziv Savjet ministara treba hitno da riješi nekoliko ključnih zakona i reformi koje bi otkočile evropski put. Naime, evropski procesi sada nisu u zastoju, nego je riječ o udaljavanju od EU”, ističe Ćavar.

No Zvonimir Kutleša, generalni sekretar Savjeta ministara BiH, smatra da je ovaj saziv korektno radio svoj posao.

“Ne treba izjednačavati Savjet ministara BiH sa vladama zemalja u okruženju, jer treba imati na umu da se u BiH zakoni donose na 14 razina. Gro nadležnosti za osnovna životna pitanja je na entitetima. Sve su to razlozi zbog kojih je usvojeno daleko manje zakona”, kaže Kutleša.

On zaključuje da se česte rekonstrukcije “nisu previše odrazile” na rad Bevandine vlade.

KVALITET: “BiH je država složena na svoj način i više je bitna kvaliteta nego broj zakona. Ali ocjena rada ovog vijeća ministara može biti prolazna”, smatra Kutleša.

Između ostalog, odlazeće sastav Savjet ministara BiH potpuno je zanemario i obaveze preuzete iz “mape puta”, kao što su Strategija socijalne uključenosti BiH, Energetska stragerija BiH, potom Zakon o sudovima BiH, Zakon o unapređenju malih i srednjih preduzeća, kao i vrlo značajni set antikoruptivnih zakona koji treba da bude usklađen sa standardima EU.

Sve je to neodloživi posao koji čeka novi saziv Savjet ministara BiH, pred kojim sada stoji velika odgovornost hitnog provođenja ključnih reformi kao evropske obaveze i moguće posljednje šanse za predaju kredibilne aplikacije za kandidatski status u EU.

“Nezavisne” su pokušale da stupe u kontakt sa Denisom Zvizdićem, po svemu sudeći novim predsjedavajućim Savjeta ministara BiH, kao i sa sadašnjim predsjedavajućim Vjekoslavom Bevandom, ali i njegovim zamjenicima Zlatkom Lagumdžijom i Nikolom Špirićem, međutim niko od njih nije odgovorio na naše pozive.

Neke od posljedica loše vladavine

Integracijski procesi nisu u zastoju, nego se udaljavaju od EU

BiH označena kao država koja sistemski krši ljudska prava

BiH ostala bez obećanih desetina miliona iz IPA fondova

Zbog lošeg rada država nespremno dočekala ulazak Hrvatske u EU

Blokiran veliki broj zakona koji omogućavaju boljitak za građane

Nezavisne novine

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *