Jedini zid naspram “Islamske države” u BiH – MUP Republike Srpske

August 20, 2015, 7:12 am

Ćeranić je u kolumni pod naslovom “Da li čitati ‘Saff’ ili ‘Vijesti ummeta’?” upozorio da će agenti haosa u BiH podsticati međuetničke napetosti, a ako procijene da je u tom cilju potrebno da izvrše novi teroristički napad, biće spremni i na to.

“Oni i ne kriju da je njihov osnovni cilj radikalizacija Bošnjaka u mjeri u kojoj su radikalizovani Albanci na Kosovu. I pored sveg uloženog truda u tom smislu, nisu zadovoljni ostvarenim učinkom. Možda BiH još ima šansi?”, dodao je Ćeranić u kolumni za list “Pres Republika Srpska”.

On je ocijenio da će “sve zavisiti od političkih predstavnika konstitutivnih naroda i njihove volje da izgrade BiH po mjeri svih, a ne jednih, pri čemu je neophodan konsenzus o tome u kakvoj BiH žele da žive narodi koje predstavljaju”.

U protivnom, kaže on, BiH može postati još jedan poligon za hibridni rat – “rat koji će našim rukama voditi drugi”.

“Zato je selefijski pokret velika, nesaglediva prijetnja po BiH. Pri tome je sasvim nevažno da li se selefije dijele na pristalice Al Kaide i one koje su na strani ‘Islamske države’, da li im je omiljeni portal ‘Saff’ ili su to ‘Vijesti ummeta'”, upozorio je Ćeranić.

On je dodao da pristalice ove opasne ideologije u BiH više skoro da i nema ko da nadzire i da na bilo koji način ometa njihov rad.

“Direktor Agencije za istrage i zaštitu BiH /Sipa/, koja je kroz nekoliko akcija pokazala da se ne libi uhvatiti u koštac sa virusom islamske države, smijenjen je zahvaljujući političkoj volji Bakira Izetbegovića. Kada možemo očekivati nastavak akcije ‘Damask’? Toga više neće biti”, istakao je Ćeranić.

Podsjetivši da se, nakon zastava, u BiH pojavio i časopis “Islamske države” pod nazivom “Mejsara”, Ćeranić dodaje da elektronska verzija “Dabika” na bošnjačkom jeziku nesumnjivo ima za cilj radikalizaciju prilika, podizanje etničkih tenzija i stvaranje napetosti u bezbjednosnom domenu.

“Časopis u DVD formatu imaće svoju čitalačku publiku, isprva će se prodavati krišom, a zatim sasvim otvoreno jer agencije za provođenje zakona ni na ovaj bezbjednosni izazov neće imati odgovor, kao što ga nisu imale ni kada su se pojavile zastave i majice sa obilježjima ove kvazidržave, koju poznavaoci prilika na Bliskom istoku cinično nazivaju ‘nevladinom organizacijom'”, navodi se u kolumni.

Ćeranić je dodao da je “Islamska država” formirala upravu pod nazivom “divan”, teritorijalno je podijeljena na vilajete kojima upravljaju emiri, ali nema granice, nema ni uobličenu vojnu strukturu, već operativne grupe koje se sastoje od timova.

“Takvo vojno ustrojstvo više je obilježje obavještajnih organizacija, a ne države u nastajanju. Mnogo je čudnih okolnosti koje se vezuju za takozvanu Islamsku državu. Neki su mišljenja da je ona putujući cirkus jer je, osim na Bliskom istoku, prisutna i na sjeveru Afrike, nedavno se pojavila u Avganistanu, što znači da se i dio BiH uskoro može proglasiti za teritoriju kalifata”, zaključio je Ćeranić.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *