Svake godine banjalučke srednje škole završi 100 učenika manje, a kada se pogleda izdaleka stvar je još gora, jer je cela Srpska u poslednjih pet godina ostala bez 10. 000 srednjoškolaca.
Pojedine banjalučke srednje škole ove godine nisu uspele da popune sva odeljenja, dok u osnovnim od dva prave jedno, jer je učenika iz godine u godinu sve manje.
Republički zavod za statistiku kaže da smo pre tri godine u Banjaluci imali 410 odeljenja u srednjim školama, a prošle školske godine bilo ih je 397. Prognozira se da će ih u školskoj 2018/19. biti još manje.
Nesumnjivo je da su negativan prirodni priraštaj i iseljavanje stanovništa krivci za ovu poražavajuću statistiku, a osim toga što se sve manje dece rađa, sve je više onih koji napuštaju škole i školovanje nastavljaju u inostranstvu.
Više nije dovoljno da jedan od roditelja radi vani, sad u inostranstvo odlaze cele porodice, pod parolom „ne želim da mi dete ovde odraste“.
Takvo razmišljanje ima i četvoročlana porodica Sarić, koja se ovog leta seli u Cirih.
– Muž je otišao pre tri godine, a ja sam ostala sa decom dok sin zavši peti razred i nauči jezik, da bi tamo mogao nastaviti školovanje. Ove godine smo ga ispisali iz škole i svi se preselili u Švajcarsku. Ne možemo više biti ovde, za nas je kasno, ali hoću da spasem svoju decu – priča majka, koja ima i četvorogodišnju ćerku.
Dodaje da više nije problem u novcu i zaposlenju, jer su kao porodica bili dobro situirani, već da jednostavno ne želi svojoj deci budućnost ovde.
– Njima je sada lepo i pitaju zašto moramo da se selimo, ali kasnije će mi biti zahvalni. Neću da ih uče i vode oni sa kupljenim diplomama, da ne može da se zaposli jer nije u stranci i da kad god se razboli mora da doktorima daje mito da ga leče. Jednostavno, ovde se sve pretvorilo u cirkus. Pa i naši političari svoju decu školuju vani, znaju šta su uradili našem obrazovanju – kaže ova majka.
Kako kažu u školama, sa ovakim slučajevima se, nažalost, susreću prečesto. Prosvetni radnici sa kojima smo pričali kažu da gotovo svake sedmice neko od mališana sa roditeljima dođe i da uzme svoje dokumente i ispiše se iz škole, a razlog je sve češće inostranstvo.
Upravo iz tih razloga u banjalučkoj Građevinskoj školi mnogo više đaka se upiše nego završi, a u tri odeljenja upisano je pet đaka.
Tužna slika i u OŠ „Jovan Cvijić“, gde razmatraju opciju da od dva odeljenja šestog razred naprave jedno, jer su mnogi mališani otišli u inostranstvo.
– Čim vidim da u kancelariju uđu majka i dete znam šta žele. Tužno je, ali sve ih više dolazi i ispisuje se iz škole. Sve je manje dece u odeljenju, nastavnici imaju problema sa ispunjavanjem norme, a posledice će biti još veće. Ne znam zašto se o ovom ćuti – ispričao nam je sekretar jedne banjalučke srednje škole, jer zbog godišnjih odmora nismo uspeli kontaktirati nikog od direktora.
Po svoja dokumenta za ispis dolaze i osnovci, i to mahom u petom ili šestom razredu.
Prema statističkim podacima za ispis iz jedne škole najčešći je razlog selidba u drugi deo Banjaluke, a na drugom mjestu roditelji navode inostranstvo.
Kada je u pitanju cela Republika Srpska, srednje ili osnovne škole godišnje, iz nekog razloga, napusti oko 600 đaka.
U Banjaluci trenuto postoji 17 srednjih i 52 osnovne škole, kojih je 2013. godine bilo 55.
Stručnjaci sve ovo vide kao podlogu za zatvaranje i gradskih škola, jer neće biti dovoljno đaka za njih.
(Srpska.info)