Sloboda mišljenja ne može biti krivično djelo, poručili su u petak još jednom novinari na drugoj Javnoj raspravi o Nacrtu zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika Republike Srpske, održanoj u Istočnom Sarajevu.
“Novinari nemaju potrebu raspravljati na ovu temu. Zakon treba povući. Novinar sam od osamdesetih godina prošlog vijeka i jasno u ime svojih kolega poručujem da sloboda mišljenja ne može biti krivično djelo. Slobodno novinarstvo je osnovno pravo svakog demokratskog društva“, polučila je novinarka Senka Kurt Kurtović.
Novinarima u petak nije bilo dozvoljeno unošenje materijala, letaka, niti transparenata u salu. I ovoga puta svoj bunt su iskazali nošenmjem majica sa natpisom „Stop kriminalizaciji klevete i uvrede“.
Ministar pravde u Vladi Republike Srpske Miloš Bukejlović ponovio je i u IStočnom Sarajevu da Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika Srpske “treba da postigne svoju osnovnu svrhu preventivnu”, te očekuje da resorno ministarstvo na javnim raspravama dobije konstruktivne sugestije na predložena rješenja. On je rekao da očekuje da na javnim raspravama od učesnika dobije povratne informacije i mišljenje o predloženim zakonskim rješenjima. Istaknuto je i da slične zakone imaju i neke od zemalja Evropske unije, uključujući Sloveniju, Hrvatsku, Njemačku i Holandiju.
Novinari iz više medija iz svih krajeva Bosne i Hercegovine, takođe su bili prisutni na javnoj raspravi održanoj u administrativnom sjedištu Vlade Republike Srpske, te napuštanjem rasprave još jednom iskazali svoje protivljenje.
Iz resornog ministarstva tvrde da predloženi zakon nije ograničavanje slobode govora i medija nego predstavlja “uvrštavanje nove glave krivičnih djela protiv časti i ugleda, kao i drugih važnih krivičnih djela koja se odnose na ljudska prava i slobode”.
“Treba sačekati kraj javnih rasprava, uvrstiti konstruktivne prijedloge, te onda razgovarati o zakonu”, poručili su iz Ministarstva.
Javne rasprave o Nacrtu zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika Republike Srpske zakazane još 16. maja u Bijeljini i 17. maja u Trebinju. Prva javna rasprava održana je u Banjaluci.
NEZAVISNE NOVINE