Japanska kompanija Panasonik je zainteresovana za kontrolni udio u slovenačkom proizvođaču kućnih aparata.
To znači da bi i proizvodni pogoni kućnih aparata Gorenja u Srbiji, u Valjevu, Staroj Pazovi i Zaječaru, prešli u ruke svjetskog lidera u oblasti zabavne elektronike, koji već radi u Srbiji – u Svilajncu ima fabriku komponenti za električnu rasvjetu. Ukoliko dođe do spajanja dvije kompanije, aparati za domaćinstvo proizvedeni u Srbiji mogli bi da se nađu u prodajnoj mreži Panasonika širom svijeta, ali da dobiju i najsavremenije tehnologije.
U toku je tzv. dubinsko snimanje poslovanja slovenačkog giganta, a onda će Japanci imati mogućnost da povećaju svoj udio, ako se za to odluče. Panasonik je još prošlog mjeseca počeo sa analizom poslovanja Gorenja, sa namjerom da poveća svoj udio u vlasništvu, a u dogledno vrijeme preuzme i čitavu Gorenje grupu.
Generalni direktor Gorenja, Franjo Bobinac, rekao je da bi analiza poslovanja ove kompanije trebalo da bude završena do kraja mjeseca. Međutim, kako kaže, u ovom trenutku ne može da potvrdi kakav će ishod biti, niti kada bi i kako postupak mogao da se okonča
– Radimo sa Panasonikom već tri godine i svake godine udvostručimo promet sa njima – dodaje Bobinac. – To je značajan partner koji je došao kod nas i rekao da bi želio da raste zajedno sa nama u Evropi, jer oni na našem kontinentu nemaju sopstvenu proizvodnju velikih kućnih aparata, što je “kor” biznis u našem poslu. Nemaju ni jaku ekipu u pojedinim zemljama za prodaju. Vidimo u tom mogućem spajanju mnogo sinergija – navodi Bobinac.
On smatra da bi pripajanje za Gorenje bilo prilika za razvoj i bržu proizvodnju. To je dobro za Sloveniju, cio region, a time i za srpsku privredu, jer je ta slovenačka kompanija prepoznata u ovom dijelu Evrope “kao domaća”.
– Ako bi došlo do partnerstva, to bi značilo rast proizvodnje čitave grupe, a time i otvaranje više radnih mjesta. Buduća uloga Gorenja u okviru Panasonik grupe, ukoliko dođe do udruživanja, unaprijed je definisana, ali o tim detaljima ne bih mogao sada da govorim. Jedno je sigurno, brend Gorenje ne bi mijenjao ime – kaže Bobinac.
Inače, Gorenje bilježi vrlo dobre poslovne rezultate. Ove godine najveći rast je u jugoistočnoj i centralnoj Evropi, Rusiji, Australiji, Njemačkoj, uglavnom u svim segmentima, posebno na premijum aparatima. Panasonik je 2013. ušao u Gorenje, kada je u proizvođaču bijele tehnike iz Velenja stekao 10,74 odsto udjela, da bi prošle godine dokupio 1,2 odsto kompanije.
(Večernje novosti)