“Rane” biljke brzo prolaze, pa je važno da se na vrijeme krene u berbu i sakupljanje.
Jagorčevina je dobar čaj za plućne bolesti, nesanicu, kao i kod bronhitisa, kašlja, nazeba, migrene i reumatizma.
Kod jagorčevine se beru žuti nježni cvjetići sa mladim listovima i korijen. On se vadi za vrijeme cvjetanja biljke.
“Lišće i cvijet treba brati čim se potpuno razvije – dok je mlado i zdravo, obično za vrijeme cvjetanja, kaže sakupljač ljekovitog bilja Marica Pećić iz Dervente.
Ona objašnjava da se korijen suši direktno na suncu, a cvijet i list u hladu na promaji u tankom sloju.
Cvijet se treba brzo osušiti jer u suprotnom pozeleni i propadne.
Prema uputstvima i stručnoj literaturi, jagorčevina /jaglika, grmuljica, bela bukvica/, jedan od najranijih vijesnika proljeća, od davnina je poznata kao lijek za iskašljavanje, bronhitis, nazeb…
U terapijske svrhe koriste se korijen, cvijetovi i listovi u svježem ili sušenom obliku. Bogata saponizidima, enzimima, mineralnim solima i esencijalnim kiselinama, jagorčevina se koristi i u terapiji migrene, nesanice, reumatizma.
Skoro u isto vrijeme sa jagorčevinom, za branje pristiže plućnjak, koji se može brati nešto duže.
“Plućnjak” se koristi baš za liječenje pluća. Možemo ga prepoznati po šarenim listovima koje i liče na pluća, sa crvenkastim, plavkastim i blijedim bojama cvjetova na istom struku.
“Raste, uglavnom, na proplancima i osunčanim dijelovima šume, pored šumskih puteva i uz potočiće na nagibima”, objašnjava sakupljuač Marina Pećić.
“Plućnjak” (Herba Pulmonariae maculosae) sa uspjehom je koristi naročito kod svih upala disajnih puteva, zatim kašlja, sa manje ili više izbacivanja sluzi, kod gripoznih pojava pa čak i kod krvavog kašlja, upale pluća, hroničnog bronhitisa i plućne tuberkuloze.
Od ostalih ljekovitih biljaka u ovo vrijeme beru se i ljubičica i tratinčica.
SRNA