Izvršni savet Uneska predložio prijem Kosova

October 21, 2015, 6:19 pm

Izvršni savet Unesko većinom glasova predložio je da Kosovo bude prijemljeno u tu organizaciju.

Za predlog je glasalo 27 članova tog tela, protiv je bilo 14, koliko je bilo i uzdržanih.

Predstavnici Rusije i Kube, uz podršku Indonezije, pokušali su da odlože izjašnjavanje, ali je predsedik Izvršnog saveta taj zahtev odbio, navodeći da je inicijativa zakasnela.

Predstavnik Kube, potom zatražio pauzu, jer je prema njegovom mišljenju, prekršena procedura, prenosi RTS.

U predlogu odluke navodi se da Izvršni savet donosi preporuku da Generalna konferencija primi Kosovo u članstvo, imajuci u vidu da “Kosovo prihvata ustav te organizacije i da je spremno da ispunjava obaveze koje proističu iz članstva i učestvuje u troškovima”.

RTS prenosi i da je Kosovo na sednici Izvršnog saveta Uneska predstavljeno bez simbola, a u zgradi Uneska nalazio se i kosovski šef diplomatije Hašim Tači, koji je ušao na sednicu, ali ubrzo i napustio salu.

Predlog prijema Kosova bila je 43. tačka dnevnog reda 197. zasedanja Izvršnog saveta, a o eventualnoj odluci da se Kosovo primi u članstvo Uneska raspravljaće se na Generalnoj konferenciji od 3. do 18. novembra, a odlučivati dvotrećinskom većinom izmedu 195 drzava članica od kojih je 111 priznalo Kosovo, a 84 nije.

Kako prenosi B92, rasprava o predlogu prijema Kosova u Unesko bila je zatvorena za javnost, ali se nakon ove odluke očekuju i saopštenje i najverovatnije tonski snimak tog dela 197. sednice Izvršnog saveta.

Predlogu da se ova tema uopšte nađe na dnevnom redu protivili su se Rusija, Kina, Kuba, Brazil, Španija i Argentina, predlog je, inače, podnela Albanija, a podržalo ga je mnogo zemalja među kojima su Austrija, Danska, Finska, Francuska, Nemačka, Slovenija, Velika Britanija, Švedska, UAE i SAD.

Državni, naučni i crkveni vrh Srbije saglasio se juče da je prijem Kosova u Unesko neprihvatljiv, a peticiju protiv prijema Kosova u tu organizaciju je u kratkom roku potpisalo više od 100.000 ljudi.

TANJUG

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *