Izvoz električne energije iz Bosne i Hercegovine u 10 mjeseci ove godine manji je za čak 400 miliona KM u odnosu na isti period lani.
Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje BiH (UIO BiH), u periodu januar-oktobar ove godine izvoz električne energije je iznosio 527.269.462 KM.
Ipak, u istom periodu prošle godine izvoz struje je iznosio 927.307.940 KM.
Sa druge strane, uvoz električne energije je povećan.
U 10 mjeseci ove godine uvezeno je struje u iznosu od 213.161.362 KM, dok je u istom periodu prošle došlo za 192.234.049 KM.
Ipak, drastično je smanjen izvoz električne energije u susjedne zemlje u koje smo najviše plasirali struje.
Tako je u Srbiju prošle godine izvezeno električne energije za 323 miliona KM, a u 10 mjeseci ove 191 milion KM.
U Hrvatsku je 2023. godine plasirano struje za 306 miliona KM, a u 10 mjeseci ove 123 miliona KM.
Ove godine smo još izvozili u Sloveniju za 88 miliona KM, Crnu Goru 65 miliona, Švajcarsku 57 miliona, Mađarsku za nešto više od milion KM, te Albaniju za 337.666 KM.
Najviše je uvezeno iz Hrvatske za 99 miliona KM, Slovenije 46 miliona KM, Srbije 42 miliona KM, Mađarske 10 miliona KM, Crne Gore devet miliona KM, te Albanije za oko pola miliona KM.
Postavlja se pitanje kako će Bosna i Hercegovina nadoknaditi 400 miliona KM koje je za godinu dana izgubila.
To će, naravno, sve građani i privreda plaćati kroz više cijene električne energije.
Više cijene struje za domaćinstva i ostalu potrošnju od 1. avgusta već plaćaju korisnici “Elektroprivrede BiH”.
Podsjećamo, Regulatorna komisija za električnu energiju (FERK) krajem juna dala je saglasnost “Elektroprivredi BiH” za linearno povećanje cijena električne energije za kategorije domaćinstva i ostala potrošnja.
“Linearno povećanje cijene električne energije iznosi 10% za domaćinstva i 8,1% za ostalu potrošnju na 0,4 kV, uključujući energiju i mrežarinu”, naveli su ranije iz “Elektroprivrede BiH”.
I iz “Elektroprivrede Republike Srpske” su tražili da cijene električne energije od 1. januara naredne godine budu veće.
Luka Petrović, generalni direktor EP RS, ranije je rekao da će struja biti skuplja za pet do 12 odsto.
Almir Bečarević, stručnjak za energetiku, kaže za “Nezavisne novine” da je ovo zabrinjavajući podatak i da su na ovakvu situaciju svi stručnjaci ukazivali ranije.
“Od izvoznika ćemo postati uvoznik. Na kraju godine će izvoz struje biti sigurno duplo manji nego što je bio prethodne godine. Jednostavno, polako ćemo početi ubirati plodove nerada i svega što se dešavalo prethodnih godina. Odsustvo izgradnje energetskih objekata kod državnih kompanija je problem, dok su privatne kompanije mnogo brže radile. Biće još gore. Evropa ne vidi budućnost termoelektrana na ugalj. To je ono sa čim ćemo se morati suočiti, a posebno sa taksama koje dolazi za prljavu energiju od 1. januara 2026. godine. Prognoze nimalo nisu dobre, i čak je ovo i dobra godina kakve bi trebale biti naredne”, naglasio je Bečarević.
Dodao je da će ovaj iznos biti nadoknađen preko leđa građana.
“Već imamo najave da će ‘Elektroprivreda Republike Srpske’ povećati cijene struje. Što se tiče Federacije BiH, svi oni subjekti koji nisu bili na tržnom poslovanju, a sada prelaze na njega, novim Zakonom o električnoj energiji plaćaće više cijene, a pored toga, gotovo sigurno će biti povećanje cijena struje za minimalno 10 odsto od naredne godine jer elektroprivrede nemaju gdje drugo da kompenziraju pad izvoza električne energije. Takođe, očekujem da će u drugoj polovini 2025. godine i jedna i druga elektroprivreda ponovo povećati cijene građanima. Dizati ponovo cijene privredi će dovesti do kolapsa jer je električna energija baza za sve proizvode”, istakao je Bečarević.
Nezavisne.com (Foto: arhiva)