Izvještaj o bezbjednosti saobraćaja u RS: Smanjiti broj poginulih na cestama za 50%

August 5, 2017, 6:35 am

Samim tim očekuje se i smanjenje ukupnih troškova do kojih dođe saobraćajnim nesrećama, u periodu od 10 godina, za oko 582 miliona KM. U 2016. godini smrtno je stradalo devet lica na 100.000 stanovnika.

Parlament RS je jedini parlament u regionu koji svake godine razmatra i usvaja izvještaj o bezbjednosti saobraćaja i od strane SEETO-a (Regionalna transportna organizacija) RS je ocijenjena kao jedina zemlja u regionu koja je licencirala stručnjaka za ispitivanje revizije projekata bezbjednosti puta (RSA) i inspekcija bezbjednosti postojećih puteva (RSI). “Republika Srpska sistemski radi na izgradnji održivog finansijskog sistema bezbjednosti saobraćaja. Svjesni smo da nismo postigli ciljeve projektovane strategijom, ali smo prepoznali koje to aktivnosti i u kom obimu treba da sprovodimo u narednom periodu.

Bezbjednost saobraćaja je oblast u kojoj su potrebne kontinuirane aktivnosti i usvajanje novih tehnologija”, kazala je Nataša Kostić, pomoćnik ministra za drumski saobraćaj u Ministarstvu saobraćaja i veza RS. Neki od najvažnijih podataka u ovom izvještaju za prošlu godinu koji su se našli pred poslanicima kreću od putne infrastrukture koju u RS čini 68,3 kilometra autoputeva, 1.781 kilometar magistralnih puteva, te 2.183 kilometra regionalnih, zatim 227 kilometara lokalnih puteva od posebnog društvenog interesa i preko 6.030 kilometara lokalnih puteva i ulica u naselju. Zaključno sa 31. decembrom 2016. godine, u RS je registrovano 370.767 vozila, a njihova prosječna starost je 16,8 godina. Prilikom tehničkog pregleda, 68.117 vozila je ocijenjeno kao neispravno.

Posebno je zabrinjavajući podatak kako to predstavlja povećanje za 87,7 odsto u odnosu na 2011. godinu. U isto vrijeme broj registrovanih vozila se takođe povećava svake godine. Za 4,3 odsto se povećao i ukupan broj saobraćajnih nezgoda u RS, tako da se može konstatovati da lani nije uspostavljen strategijom projektovani trend smanjenja broja saobraćajnih nezgoda. “Ovo je karakteristično za zemlje koje nemaju stabilne i snažne zaštitne sisteme u bezbjednosti saobraćaja.

Ipak, iako broj saobraćajnih nezgoda ima tendenciju porasta, ohrabruje podatak da je broj saobraćajnih nesreća sa poginulim i teško povrijeđenim licima manji”, navodi se u izvještaju. U svemu su, pored resornog ministarstva, učešće uzeli i MUP RS, Auto-moto savez RS i Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite RS, koji su, između ostalog, radili na Pravilniku o načinu i postupku uzimanja uzoraka na analizu radi utvrđivanja koncentracije alkohola ili prisustva droga.

“U narednom periodu moramo, prije svega, nastaviti s izgradnjom finansijski održivog sistema upravljanja bezbjednošću saobraćaja, intenzivno sprovoditi aktivnosti koje se odnose na represivne i preventivne mjere po pitanju brzine, alkohola i korišćenja bezbjednosnog pojasa, zatim upravljači puta da nastave s izgradnjom i jačanjem kapaciteta za upravljanje bezbjednošću saobraćaja, izvršiti sistematsku identifikaciju opasnih mjesta i dionica na putnoj mreži i njihovo otklanjanje”, navode iz resornog ministarstva.

Putna infrastruktura u RS

68,3 kilometra autoputeva

1.781 kilometar magistralnih puteva

2.183 kilometra regionalnih puteva

227 kilometara lokalnih puteva od posebnog interesa

6.030 kilometara lokalnih puteva i ulica u naselju

 

NEZAVISNE NOVINE

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *