Osim povećanja akciza na gorivo, ponovo se predlaže i uvođenje akciza na alkoholna, bezalkoholna pića i pivo. Time bi trebalo da budu sanirani zdravstveni fondovi u oba entiteta.
Bez parlamentarne većine, besmisleno je peti put počinjati isti proces sa ishodom koji se već zna, poručuje premijerka Srpske, Željka Cvijanović: “Postoje određene stvari koje su definisane s MMF-om i treba se paziti u kojem smislu se ide s izmjenama.”
Cvijanovićeva je rekla i da nije optimistična, odnosno da ona nije za to da se eksperimentiše s povećanjem akciza.
Da je bez većine u Parlamentu suludo počinjati istu proceduru smatra i ministar finansija i trezora BiH, Vjekoslav Bevanda.
Vlada Federacije nije dala nikakve instrukcije svojim predstavnicima u Upravnom odboru UIO, kaže federalni premijer, Fadil Novalić.
Tvrdi, nije tačno da će se prihodom od akciza krpiti entitetski budžeti.Smatra da je građane BiH potrebno informisati jer se stvorila slika da će novac biti korišten za “krpljenje budžetskih rupa”.
Da je Zakon o akcizama uslov za aktiviranje aranžmana sa MMF-om, potvrdio je direktor Direktorijata Evropske komisije za proširenje Kristijan Danijelson.
Stav MMF-a je nepromijenjen, posebno u vezi sa isplatom druge tranše od 155 miliona KM, potvrdio je Bevanda.
Ako budu ispunjeni svi uslovi, a to je set zakona o akcizama i zakon o osiguranju depozita, tranša će biti isplaćena – ako zakoni ne budu usvojeni, od novca nema ništa.
RTRS