Izmjene i dopune Uredbe o postupku dodjele podsticaja za direktna ulaganja

July 18, 2024, 11:54 am

Vlada Republike Srpske donijela je danas, na 78. sjednici u Banjaluci, Uredbu o izmjenama i dopunama Uredbe o postupku dodjele podsticaja za direktna ulaganja. Postupak dodjele podsticaja za direktna ulaganja, odnosno za podršku realizaciji investicionih projekata privrednih subjekata provodi se u skladu sa Zakonom o podsticajima i Uredbom o postupku dodjele podsticaja za direktna ulaganja. U toku sprovođenja postupka dodjele podsticaja u 2023. godini konstatovano je da je potrebno djelimično intervenisati u sadržaju Uredbe, a ove intervencije odnose se na:
– preciznije propisivanje dijela opravdanih ulaganja koji se sufinansiraju u slučaju nabavke putem lizinga ili odgođenog plaćanja,
– zatim dopuna u dijelu nabavke, odnosno troškova koji ne mogu biti priznati kao opravdana ulaganja na realizaciji projekta,
– priznavanje ponude kao dokumenta koji se dostavlja za nerealizovane aktivnosti projekta,
– povećanje procenta realizacije projekta sa 10% na 30% kao uslov za isplatu sredstava,
– promjenu načina utvrđivanja ispunjenosti opšteg uslova koji se odnosi na stanje poreskih obaveza. Umjesto ranije propisane provjere navedenih podataka po službenoj dužnosti, zbog uočenih ograničenja, odnosno dostavljanja nepotpunih i neažuriranih podataka od strane nadležnih institucija u prethodnom periodu, uvedena je obaveza privrednih subjekata da dostave uvjerenja kojim se potvrđuje ispunjenost navedenih uslova. Na ovaj način, prije podnošenja prijave na javni poziv, privredni subjekt je u mogućnosti da otkloni uočena neslaganja u poreskim evidencijama.
Pored toga, zbog neizvjesnosti realizacije projekta u ugovorom predviđenom roku izazvanih nestabilnim tržištem i pokidanim lancima snabdijevanja, odnosno okolnostima na koje privredni subjekti ne mogu da utiču, daje se mogućnost privrednim subjektima da apliciraju na javni poziv u tekućoj godini i pod uslovom da projekat iz prethodne godine realizuju do posljednjeg dana trajanja javnog poziva. Navedeni rok se primjenjuje u slučaju da se trajanje javnog poziva okonča poslije 30. juna, pod uslovom da je privredni subjekt blagovremeno zaključio aneks ugovora kojim je produžen rok za realizaciju projekta i dostavljanje izvještaja. Prijedlog uredbe je bio dostupan javnosti putem internet stranice Ministarstva, te su obavljene konsultacije sa poslovnom zajednicom i pribavljeno mišljenje nadležnih organa. Svi konstruktivni prijedlozi koje je dala poslovna zajednica, Privredna komora, Unija poslodavaca Republike Srpske su uvršteni u Prijedlog uredbe.

Vlada Srpske usvojila je Informaciju o realizaciji aktivnosti predviđenih Programom mjera za jačanje bezbjednosti i sprečavanja nasilja u osnovnim i srednjim školama i đačkim domovima u Republici Srpskoj u periodu od januara 2024. do juna 2024. godine. U navedenom periodu izrađen je i potpisan Protokol za zaštitu djece od nasilja, zanemarivanja i zlostavljanja, a Republički pedagoški zavod organizovao je obuke za vaspitno-obrazovne radnike za primjenu navedenog Protokola.
U svim školama aktivirana je opcija Siguran.net uz pomoć kompanije „M:tel“ a.d. Banja Luka sa kojim je potpisan Sporazum o saradnji. Izrađen je Akcioni plan za jačanje bezbjednosti i sprečavanje nasilja u osnovnim i srednjim školama i đačkim domovima u Republici Srpskoj za 2024. godinu, sa definisanim prioritetima, mjerama, aktivnostima, nosiocima aktivnosti, kao i terminima za realizaciju.
Republički pedagoški zavod je definisao smjernice koje imaju za cilj da školama pomognu u procesu izrade internog akta kojim se reguliše dežurstvo u školi.
Realizovana je Škola direktora i pedagoga predškolskih ustanova, osnovnih i srednjih škola sa ciljem osnaživanja direktora škola i domova učenika u oblasti kvalitetnog rukovođenja i organizacije rada škole/doma učenika. Kreirane su smjernice za kreiranje obuka nastavnika sa ciljem unapređenja saradnje i partnerstva između škole i porodice, a sve u najboljem interesu djeteta. Kreiran je Prijedlog plana aktivnosti s ciljem razvijanja navijačke kulture i tolerancije kod učenika, te kreirane smjernice za izradu internog školskog akta kojim se reguliše način upotrebe mobilnih uređaja (telefona, tableta, pametnih satova) u školi, a sve kako bi se u najboljem interesu učenika smanjili rizici koji se javljaju usljed neadekvatne i prekomjerne izloženosti digitalnim sadržajima.
Osim Ministarstva prosvjete i kulture, u realizaciju programa mjera uključeni su: Ministarstvo unutrašnjih poslova, Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite i Ministarstvo porodice, omladine i sporta, koja su ujedno i potpisnici Protokola za zaštitu djece od nasilja, zanemarivanja i zlostavljanja.

Na današnjoj sjednici, Vlada Srpske prihvatila je Informaciju o početku realizacije projekta Reforma sistema procjene i upućivanja djece/lica sa smetnjama u razvoju u Republici Srpskoj, u skladu sa Međunarodnom klasifikacijom zdravlja, invaliditeta i funkcionisanja (MKF), te je saglasna da Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite realizuje ovaj projekat uz podršku UNICEF-a u BiH.
Vlada je dala saglasnost i da se realizuje pilot projekat Reforma sistema procjene i upućivanja djece/lica sa smetnjama u razvoju u Republici Srpskoj, u skladu sa Međunarodnom klasifikacijom zdravlja, invaliditeta i funkcionisanja (MKF) u šest lokalnih zajednica: Derventa, Doboj, Srbac, Prnjavor, Modriča i Brod, a u saradnji sa JU Centar za djecu i omladinu sa smetnjama u razvoju „Budućnost“ Derventa, s obzirom na stručne kapacitete ove ustanove.
Ovaj pilot projekat potrebno je provesti s ciljem detaljne pripreme za planiranu reformu sistema procjene korisnika socijalne zaštite u Republici Srpskoj, a što je predviđeno i Strategijom socijalne zaštite Republike Srpske 2023-2029. godine.
Projekat podrazumijeva reformski pristup u procjeni, praćenju i upućivanju djece sa smetnjama u razvoju, u skladu sa najboljim svjetskim standardima, odnosno Međunarodnom klasifikacijom zdravlja, invaliditeta i funkcionisanja (MKF).
On je namijenjen svim stručnim radnicima i akterima koji su uključeni u proces procjene djece kroz sistemsku pripremu nadležnih institucija do neposredne prakse koja će se odnositi na procjenu, praćenje, upućivanje i evaluaciju. Po realizaciji projekta očekuje se da će se izvršiti usklađivanje prakse procjene i upućivanja djece sa Međunarodnom klasifikacijom funkcionisanja, invaliditeta i zdravlja (MKF), kako bi se dosadašnji način procjene dopunio, te dobila kompletnija slika funkcionisanja djeteta, njegovih potencijala, sposobnosti, potreba i interesa u odnosu na okruženje u kojem dijete živi.
Pored toga, projekat će se odnositi i na aktivno uključivanje roditelja, odnosno staratelja u organizovanju i pružanju podrške djetetu. Očekuje se da će se kroz lično usmjereni plan podrške, plan usmjeren prema preostalim mogućnostima djeteta i pružanju sistemske podrške, izvršiti adekvatnija procjena očuvanih sposobnosti.

Vlada Republike Srpske donijela je Odluku o jedanaestoj emisiji obveznica Republike Srpske za izmirenje obaveza po osnovu računa stare devizne štednje verifikovanih od 1. februara 2023. do 29. februara 2024. godine.
Na osnovu ove odluke, 8. avgusta 2024. godine biće emitovane obveznice sa petogodinjšim rokom dospijeća u ukupnom iznosu 6,8 miliona KM za lica koja su verifikovala staru deviznu štednju u posljednjem roku verifikacije.
Takođe, Vlada je donijela i Odluku o gotovinskoj isplati sredstava za izmirenje obaveza po osnovu verifikovane stare devizne štednje, a kojom se određuje gotovinska isplata u iznosu do 2.000 KM za svakog pojedinačno verifikovanog štedišu koji je ostvario pravo na gotovinsku isplatu radi izmirenja duga Republike Srpske po osnovu verifikovanih računa stare devizne štednje od 1. februara 2023. do 29. februara 2024. godine.
Ukupan iznos gotovinske isplate odnosi se na 416 štediša koji su ostvarili pravo na gotovinsku isplatu, a ukupan iznos koji je obezbijeđen za isplatu je 668.521,43 KM.
Do sada je Republika Srpska izvršila deset emisija obveznica za izmirenje računa stare devizne štednje ukupne nominalne vrijednosti 589 miliona KM, a otplaćeno je više od 90% verifikovanih potraživanja stare devizne štednje.

Vlada je na današnjoj sjednici donijela Odluku o isplati finansijskih sredstava nerazvijenim i izrazito nerazvijenim jedinicama lokalne samouprave.
Ukupna sredstva koja će biti dodijeljena za 15 nerazvijenih i 20 izrazito nerazvijenih jedinica lokalne samouprave iznose 750.000,00 KM.
Za realizaciju ove odluke Vlada Republike Srpske zadužila je Ministarstvo uprave i lokalne samouprave i Ministarstvo finansija.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *