Izložba u sjedištu Uneska u Parizu posvećena srpskim manastirima na Kosovu i Metohiji koncipirana je tako da se može poslati na bilo koju tačku Zemljine kugle gdje postoji volja domaćina da predstavi bisere srpske srednjovjekovne kulture i srpsku baštinu koja je u opasnosti, rekao je ministar kulture Srbije Nikola Selaković.
On je naveo da je izložba o srpskim kulturnim dobrima upisanim na Listu svjetske baštine – manastirima Visoki Dečani, Gračanica i Pećka patrijaršija, kao i Crkvi Bogorodice Ljeviške u Prizrenu, pripremljena kombinacijom modernih tehnologija i onog što jeste bogato srpsko kulturno, istorijsko i duhovno nasljeđe na Kosovu i Metohiji.
Selaković je za RTS rekao da ljudi malo znaju o Kosovu i Metohiji i da se to shvati posebno kada se dođe u države koje su prijateljski nastrojene prema Srbiji i podržavaju njenu poziciju po pitanju Kosmeta.
– Kada uđete u neki razgovor sa njihovim zvaničnicima, shvatite da nemaju neko široko znanje o Kosovu i Metohiji. Upravo je ova izložba put da to znanje steknu i da ga prodube i da još bolje razumiju ono što jeste naša pozicija – ističe Selaković.
On je naveo da predstavnici privremenih vlasti u Prištini žele da izmijene ono što je ne samo realnost na terenu, već i u udžbenicima, u svijesti ljudi, u medijima.
– Dakle, pokušaji napada na našu kulturnu baštinu na Kosovu i Metohiji nisu samo fizički, iako su u posljednjih godinu dana oni bili učestali, imali smo 31 napad na naše crkve, manastire, na naša groblja – navodi Selaković.
Sa druge strane, ukazuje, napadi se manifestuju kroz pokušaje falsifikovanja istorije pričama da to nije srpsko kulturno nasljeđe.
– Naš zadatak jeste da svuda u svetu gdje možemo svedočimo našu istinu i pričamo pravu sliku stvari o stanju na Kosovu i Metohiju – poručio je Selaković.
Najavio je da će izložba biti i u sjedištu Uneska u toku ove sedmice, a da početkom decembra prelazi u Kulturni centar Srbije u Parizu, gdje bi trebalo da bude do sredine januara.
(SRNA)