Budući da je i Dom zdravlja Banjaluka, kao najveća zdravstvena ustanova primarnog nivoa, sprovela sve bezbjednosne preporuke i o tome danas obavijestila FZO Republike Srpske, Inegrisani zdravstveni informacioni sistem od danas je pušten i u ovoj zdravstvenoj ustanovi.
„Ova zdravstvena ustanova ima veliki broj ambulanti na više lokacija, pa se ove lokacije postepeno integrišu u IZIS upravo zbog dodatnog unapređenja bezbjednosnih mjera i da spriječimo bilo kakvo neželjeno djelovanje na ovaj sistem“ saopšteno je iz FZO Srpske.
Navode da je to ujedno i posljednja javna zdravstvena ustanova u Republici Srpskoj koja koristi aplikacije IZIS-a i koja je integrisana u IZIS, jer su završeni svi bezbjednosni protokoli u skladu sa preporukama FZO Republike Srpske.
Dakle, IZIS od prošle sedmice radi u svim javnim zdravstvenim ustanovama primarnog nivoa i bolnicama koje koriste ovu aplikaciju.
„Napominjemo da u funkciji još nije propisivanje elektronskih recepata, već se za sada štampaju papirni recepti, a trenutno se rade testiranja sa apotekama. Modul za laboratorije, takođe, još nije u funkciji jer su u pitanju eksterni servisi sa kojima moramo biti posebno obazrivi“ dodaje se u saopštenju.
Kao što je javnosti poznato, navode iz Fonda, Integrisani zdravstveni informacioni sistem 31.12.2023. bio je meta visoko sofisticiranog hakerskog napada i od tada Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske zajedno sa partnerima na ovom projektu danonoćno radi kako bi sistem bio ponovo vraćen u funkciju.
To je i učinjeno i prije planiranog roka, jer nam je cilj bio da svi podaci koji su u IZIS-u, a riječ je o preko 4 terabajta podataka, budu sačuvani i bezbjedni, što i jesu.
Podsjećaju da će FZO Republike Srpske, Agencija za informaciono-komunikacione tehnologije RS, Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite, kao i Ministarstvo za unutrašnje poslove Republike Srpske u narednom periodu a prema zaključku Vlade Srpske, formirati stručni Tim za pružanje odgovora na računarsko-bezbjedonosni incident u IZIS-u, upravo kako bi sistem dodatno unaprijedili i pojačali mjere politike bezbjednosti i u zdravstvenim ustanovama.
„S obzirom na to da je zaštita osjetljivih zdravstvenih informacija i ličnih podataka pacijenata naš primarni cilj, svim zdravstvenim ustanovama koje koriste aplikacije IZIS u proteklom periodu su dostavljene nove mjere politike bezbjednosti IZIS-a, sa detaljnim pojašnjenjima, kako bi se dodatno unaprijedila i pojačala politika bezbjednosti. Kao i do sada, javnost ćemo pravovremeno informisati i kada budemo imali nove informacije u vezi sa ostalim modulima IZIS-a, poput elektronskog recepta, laboratorije i drugo“ dodaje se u saopštenju.
RTRS