Izigravanje volje dva konstitutivna naroda neće proći

November 10, 2014, 12:49 pm

“Taj sporazum su potpisali oni koji ne žele ozbiljnu vlast ni na nivou BiH, a čini im se da bi mogli srušiti vlast u Republici Srpskoj, a što neće biti moguće”, rekao je Radmanović.

Ocijenivši da je neuobičajen način na koji je sporazum potpisan i ko je taj sporazum potpisao, Radmanović je podsjetio da su tek počeli razgovori političkih partija o formiranju vlasti, a da se odjednom potpisuje sporazum, a da su neobični i potpisnici tog dokumenta, jer su od tri pobjednika izbora – SNSD, SDA i HDZ BiH, dva izostavljena, čime je izigrana izborna volja građana.

Radmanović je naglasio da je SDA, kao partija koja je dobila najveći broj glasova bošnjačkog naroda, pokušala da neminovnog koalicionog partnera u Federaciji BiH /FBiH/ – HDZ-a BiH prevari ovakvim načinom potpisivanja, dok je Savez za promjene potpisivanjem pokazao da “ide i sa crnim đavolom samo da sruši SNSD i Milorada Dodika”.

On je poručio da rušenje Dodika i SNSD-a neće uspjeti, jer su dobili povjerenje građana i pobijedili na izborima.

“Kada je u pitanju ono što piše u tom sporazumu, moram reći da, generalno, ima opšte prihvatljivih stvari, a ima i onih kojih je nemoguće prihvatiti, koje su loše napisane, netačne i za koje se ne vidi da li su za nivo BiH ili entiteta. Ako je sporazum pravljen za nivo BiH, a tako izgleda, onda niz alineja tu ne bi moglo da stoji”, naveo je Radmanović.

Radmanović, koji je aktuelni srpski član Predsjedništva BiH, rekao je da je preambula sporazuma dosta duga i da asocira na neke zapadne dokumente, te da se u njoj kritikuje sve što jer prethodno bilo, kao da političke partije koje su potpisale sporazum nisu bile u vlasti.

On je podsjetio da su od potpisnika dvojica članovi Predsjedništva BiH, Bakir Izetbegović i Željko Komšić, koji sada kritikuju vlast, da je u vlasti dijelom i ranija Komšićeva stranka /SDP BiH/, zatim da je SDA i sada u federalnoj vladi, a da je SDS bio do pola mandata u Savjetu ministara BiH.

Radmanović je napomenuo i da SNSD u razgovorima sa SDA nije prihvatio knjiženje vojne imovine, koje je u ovom sporazumu još drastičnije i netačno napisano.

“U sporazumu se navodi da odmah treba pristupiti knjiženju 63 lokacije za koje je bivše Predsjedništvo BiH, ne kaže se koje, donijelo odluku o knjiženju, a što je netačno, jer Predsjedništvo BiH ne donosi odluku o knjiženju, već odluku o veličini, strukturi i lokacijama Oružanih snaga BiH. Takvu sveobuhvatnu odluku Predsjedništvo je donijelo prije devet ili deset godina, a izmjenama te odluke koje su donosila naredna Predsjedništva smanjivao se broj takvih lokacija”, pojasnio je Radmanović.

Radmanović je dodao i da je opozicija iz Republike Srpske prihvatila da izjednači i određene stavove sa stanjem u FBiH, a koji su u tom entitetu potpuno različiti od stanja u Srpskoj.

Kao primjer, Radmanović je naveo otklanjanje posljedica poplava i napomenuo da SNSD osporava da je isto stanje izazvano poplavama i u Srpskoj i u FBiH, te da u tim aktivnostima institucije BiH nemaju nekih posebnih nadležnosti.

“Različit je i pristup o pitanju ravnopravnosti naroda, gdje se mi iz SNSD-a zalažemo za ravnopravnost, i tu smo najglasniji. Takođe smo u razgovorima sa nekim potencijalnim partnerima rekli da ravnopravnosti ima manje u FBiH, a da smo mi u Srpskoj dostigli zavidan nivo, a to su trebali naglasiti i oni iz Saveza za promjene”, istakao je Radmanović.

On je rekao i da predstavnici Saveza za promjene nisu naglasili istu takvu situaciju kada je u pitanju Aneks sedam, ocjenjujući da to pokazuje spremnost Saveza za promjene i na drastičnije promjene na štetu Republike Srpske.

 

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *