Ruska Federacija zalaže se za očuvanje samostalne, nezavisne i prosperitetne BiH i kao jedan od garanata Dejtonskog mirovnog sporazuma stoji iza njegovog dosljednog poštovanja i međunarodnog prava, rekao je Petar Ivancov, ruski ambasador, povodom prijema organizovanog u čast Dana odbrane Otadžbine u hotelu “Evropa” u Sarajevu.
Ivancov je istakao da je Rusija konstruktivan partner oba entiteta i svih naroda u BiH, čemu, dodao je, svjedoči i uspješna ekonomska saradnja.
Rekao je da pojava nestabilnosti u raznim dijelovima svijeta povećava prijetnju od terorizma, što, kako je naveo, zahtijeva nove mjere za pojačan razvoj Oružanih snaga Rusije.
“U ovim uslovima Ruska Federacija pojačava svoje pozicije na svjetskoj areni kao demokratska zemlja koja se u kontinuitetu zalaže za mirno i demokratsko rješavanje konflikata u svijetu”, istakao je Ivancov.
Rusija, naglasio je, zastupa formiranje ravnopravnog i policentričnog svjetskog poretka, koji isključuje miješanje u unutrašnje poslove drugih zemalja.
Ilija Skrebnev, pukovnik Vojske Rusije i ruski vojni ataše, zahvalio je svima koji su dali život za osiguranje bezbjednosti Rusije i onima, kako je naveo, kojima vjernost zakletvi nisu prazne riječi.
“Naš narod je uvijek bio ponosan na svoje neustrašive ratnike koji su, ne štedeći sebe, branili svaki pedalj svoje zemlje”, rekao je Skrebnev.
Dodao je da su spremni za odlučan rad na bilo kom zadatku, u svim okolnostima što, kako je rekao, svjedoči pomoć sirijskoj vladi u borbi protiv terorista.
PIK: Vratiti se dijalogu
Ambasadori Upravnog odbora Vijeća za provedbu mira izrazili su juče zabrinutost zbog ozbiljne političke situacije do koje je u BiH došlo kao “rezultat inicijative da se podnese zahtjev za reviziju presude Međunarodnog suda pravde iz 2007. o tužbi Bosne i Hercegovine protiv Srbije i Crne Gore za zločin genocida”.
Pozvali su sve političke lidere da se uzdrže jednostranih poteza, te poručili domaćim liderima da se vrate principima kompromisa, dijaloga i konsenzusa pri donošenju odluka, kao i poštivanju bh. ustava, institucija i vladavine prava.
“Ambasadori su izrazili zabrinutost zbog mogućih posljedica koje bi to moglo ostaviti na funkcioniranje Predsjedništva, parlamenta i Vijeća ministara BiH, te pozvali da se krene ka poboljšanju cjelokupne političke atmosfere u zemlji”, dio je zajedničke izjave.
Saopšteno je da su ambasadori svjesni patnji koje su uzrokovali genocid i drugi zločini, kao i prava žrtava i preživjelih, te su ponovo istakli potrebu da se ulože dalji napori u pravcu pomirenja i dobrih odnosa u zemlji i regiji.
“Tolerancija, prihvatanje drugih i mirni suživot su apsolutni imperativi civilizacija zasnovanih na pravima i slobodama, demokratiji i ravnopravnosti”, poručili su ambasadori PIC-a.
Vanredna sjednica UO PIC-a održana je danas na zahtjev ambasadora Rusije u BiH Petra Ivancova, a zbog zahtjeva za reviziju presude protiv Srbije, što je izazvalo napetost.
“Ambasador Turske se suzdržao od paragrafa izjave koji govori o zabrinutosti trenutnim stanjem i otkazu jednostranim odlukama”, kazao je Ivancov.
Dodao je da su dugo razgovarali, te da su odlučili da je važnije da se da zajednička izjava.
Revizija udaljava od suživota
Predsjednik Narodne skupštine RS Nedeljko Čubrilović rekao je da zahtjev za reviziju presude nije zahtjev BiH, već lični zahtjev Bakira Izetbegovića, te da će se o Izetbegovićevom vaninstitucionalnom djelovanju u ponedjeljak izjasniti poslanici na posebnoj sjednici parlamenta RS.
“Očekujemo da stav svih stranaka u parlamentu, čije je sjedište u RS, bude jedinstven”, istakao je Čubrilović i dodao da je odluka predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Mladena Ivanića da sazove sjednicu Predsjedništva na kojoj bi se odlučivalo o zahtjevu za reviziju bio posljednji pokušaj da se stvari vrate u institucije sistema.
“Istrajavanje na tome da Sakib Softić, s veoma upitnom ulogom i mandatom, ipak preda zahtjev za reviziju, jasno nas udaljava od pomirenja, suživota i napretka i dovodi u političku neizvjesnost za koju je odgovoran Izetbegović”, naglasio je Čubrilović.
(Nezavisne)