Tražeći od međunarodne zajednice i opštinskih vlasti da krst na Zlatištu odmah bude uklonjen, zamjenik gradonačelnika Sarajeva Aljoša Čampara naveo je da njegovo postavljanje predstavlja “anticivilizacijski čin i najgrublji način vrijeđanja žrtava protekle agresije na BiH i grad Sarajevo”.
“Znamo da su s tih položaja ubijani civili u Sarajevu, među kojima i 1.600 djece, a neki na ovaj način pokušavaju u predizborno vrijeme to iskoristiti za skupljanje jeftinih političkih poena”, rekao je Čampara.
Od stranaka prva se oglasila SDA, najoštrije osuđujući postavljanje krsta na Zlatištu i tražeći njegovo uklanjanje.
Ova stranka smatra da krst na Zlatištu vrijeđa hrišćanski simbol samilosti, te da predstavlja “provokaciju i neprihvatljivu zloupotrebu vjerskih simbola čime se podižu međunacionalne tenzije, što može dovesti do ugrožavanja sigurnosti građana”.
Predsjednik Udruženja roditelja ubijene djece Sarajeva Fikret Grabovica ocijenio je da je riječ o “klasičnoj provokaciji”.
“Postavili su krst na mjestu sa kojeg su ubijani građani i djeca Sarajeva, na mjesto sa kojeg su zločinici terorisali grad i sijali strah”, rekao je Grabovica.
Predsjednik Udruženja “Zelene beretke” Muhamed Švrakić smatra da su Kanton Sarajevo i grad imali dosta načina da obustave postavljanje krsta na Zlatištu, odakle je, prema njegovim rijeima, snajperima, tenkovima, bombama i granatama ubijeno više od 16.000 građana Sarajeva.
Navodeći da je riječ o “predizbornom triku kojim se traži glas više za nacionalne stranke”, Švrakić je izrazio uvjerenje da će kao reakcija na postavljanje krsta na Zlatištu uslijediti “neki građanski bunt i revolt”.
“Žrtva neće trpjeti da gleda kako mu njegov katil podiže znamenje kao upozorenje da se on i dalje nalazi na brdu s kojeg može reagovati u svakom trenutku isto kao nekada”, ističe Švrakić.
Na Zlatištu iznad Sarajeva jutros je osvanuo krst u znak sjećanja na više od 6.500 ubijenih sarajevskih Srba, čime je ispunjeno ranije dato obećanje Saveza logoraša Republike Srpske o podizanju ovog znamenja.