Predsjedništvo BiH, prvi put od kada se bira sudija Ustavnog suda BiH, nije dalo saglasnost, izjavio je predsjedavajući Predsjedništva Mladen Ivanić, demantujući izjavu profesora ustavnog prava Milana Blagojevića da je Ivanić imao mehanizam da zaustavi imenovanje novog stranog sudije, a to nije uradio.
Podršku da se ne da saglasnost, Ivaniću je pružio i hrvatski član Predsjedništva Dragan Čović. Ivanić kaže da je to jedino što je Predsjedništvo BiH moglo da uradi u procesu imenovanja sudija Ustavnog suda BiH.
On je kritikovao način na koji je RTRS informisao o ovoj temi, smatrajući to nekorektnim, sa, kako je rekao, kvazi stručnjacima ustavnog prava.
Govoreći o upitniku Evropske unije, Ivanić smatra da ima dovoljno vremena za odgovore, ali naglašava da neka pitanja, poput: Da li BiH treba novi Ustav? – mogu napraviti problem, jer o tome ne postoji jedinstven stav.
Ivanić je izjavio je da mu je iz Brisela rečeno da će OHR i strani faktori u institucijama BiH morati otići ukoliko BiH želi ući u Evropsku uniju.
On je naveo da usvojeni mehanizam koordinacije još nije imao test, te naglasio da je mehanizam koordinacije način kako se dolazi do jedinstvenog stava, bez kojeg mehanizam ne znači ništa.
“Mehanizam koordinacije ne može riješiti odgovor na pitanje – da li planirate mijenjati Ustav. Na to odgovor mogu dati samo političke strukture unutrašnjom saglasnošću”, rekao je Ivanić.
Ivanić ne smatra da kriza u SDA ima bilo kakve veze sa SNSD-om, jer kriza nije u dijelu vlasti koja dolazi iz Republike Srpske.
“To su unutrašnji odnosi ne samo u SDA, već praktično u FBiH i ako i bude neke krize onda će to biti kriza partnera u FBiH”, rekao je Ivanić novinarima u Banjaluci.
Govoreći o starom dugu SSSR-a, Ivanić je rekao da je BiH prva zemlja koja je taj dug dobila u novcu, a ne u robi, te ocijenio takav odnos pozitivnim od Rusije prema BiH, pa i prema Srpskoj.
On je naveo da je dug podijeljen deset odsto na BiH, tri odsto na Brčko distrikt, jednu trećinu Srpskoj i dvije trećine FBiH.
Ivanić je rekao da nema informaciju ko je pozvan na inauguraciju američkog predsjednika Donalda Trampa, te dodao da ne očekuje neku promjenu u politici SAD prema BiH.
“Nismo tema predsjednika SAD već godinama. Ne mislim da će biti velikih promjena. Naša realna adresa, posebno sa stanovišta međunarodnog uticaja, je Brisel”, istakao je Ivanić.
On je rekao da će 9. januara prisustvovati proslavi Dana Republike Srpske, odnosno polaganju vijenaca i svečanoj akademiji.
Upitan šta bi poželio predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku za Novu Godinu, Ivanić je rekao da mu želi zdravlje, porodičnu sreću i da djeluje na to da građani Srpske žive bolje i da građani budu srećniji.
On je ocijenio da je najpozitivnija odluka iz ove godine prihvatanje kandidature BiH, a najpozitivniji događaj skup ministara inostranih poslova u Banjaluci, događaj koji je pokazao kako se i Banjaluka i Srpska mogu afirmisati i biti više prisutni u svijetu
(RTRS-SRNA)