Predsedavajući Predsjedništva BiH Mladen Ivanić ne očekuje da će BiH dobiti status kandidata tokom iduće godine, iako je istovremeno uvjeren da će uspjeti da odgovori na upitnik Evropske komisije.
BiH je ove godine imala nekoliko pozitivnih i nekoliko negativnih stvari, rezimirao je odlazeću 2016. godinu.
“Pozitivne stvari jesu podnošenje aplikacije i pozitivno je i to što smo dobili prihvatanje aplikacije i što smo dobili pitanja na koja treba da odgovorimo. To je značajan iskorak za BiH, jer smo mi u odnosu na druge zemlje regiona daleko zaostajali”, kazao je Ivanić u intervjuu Tanjugu.
Jedna od negativnih stvari, prema njegovim riječima, bio je pristup popisu, pošto je tada prvi put došlo do nekog oblika preglasavanja unutar BiH, s obzirom da su predstavnici Bošnjaka i Hrvata preglasali predstavnike Srba u Statističkom zavodu i bilo je, navodi, nekih 200.000 spornih popisnica osoba koje ne žive unutar BiH, ali su tretirane kao da tamo žive.
“Sam koncept preglasavanja je ono što je u to slučcaju unazadilo odnose u BiH”, smatra Ivanić.
Kao drugu izrazito negativnu stvar navodi pokušaj da se preko Ustavnog suda BiH ospori 9. januar kao Dan Republike Srpske.
“Jako je pogrešno bilo to što je predstavnik jednog naroda, Bakir Izetbegović, pokušao drugom narodu odrediti praznik koji može i koji ne može slaviti. To nikad u BiH neće dati pozitivan rezultat”, uvjeren je Ivanić.
Upitan kakvu 2017. očekuje, veruje da će biti relativno mirna, da će BiH završiti odgovore na upitnike, a ne vjeruje da će dobiti status kandidata, jer, kako kaže, za to je potrebna pozitivna klima, a ta pozitivna klima će zavisiti od odnosa unutar Federacije BiH.
“Nije realno očekivati status kandidata, pošto se ne rješava ni problem Mostara, gdje još uvek nije bilo izbora. Nije realno ni očekivati status kandidata kada se nije riješilo pitanje Sejdić-Finci, ali i to opet nije problem RS. Nije realno očekivati ni status kandidata kada nije riješen problem načina izbora hrvatskog člana Predsjedništva, niti problem u gradu Stocu u kojem je došlo do neviđenih tenzija”, navodi Ivanić.
Kad je riječ o upitniku Evropske komisije, podseća da je BiH sama sebi postavila rok od šest mjeseci za odgovore, dok je Komisija mislila da će biti potrebno najmanje godinu ili godinu i po.
On vjeruje da će se taj posao okončati za šest do devet mjeseci, te podsjeća da ima i dalje pitanja koja se različito gledaju i tumače.
Jedno od tih je promjena Ustava.
“Neki bi u Sarajevu sutra rekli da se to planira, možda bi i neki u Banjaluci odgovorili u potpuno drugačijem pravcu. Jedni bi centralizaciju, a drugi nezavisnu RS. Ako bude političkog pristupa koji kaže najmanji zajednički imenilac je ono što je zajedničko svima, onda će to biti odgovor na pitanje, a ako želimo to da iskoristimo za sukobe onda odgovora neće biti. Tu oni koji donose odluke pred sobom imaju jasan izbor – ili približavanje EU ili sukobi i nastavak izolacije”, poručuje Ivanić.
Upitan postoji li opredijeljenje svih političara za ulazak u EU kazao je da ono formalno postoji, ali suštinski jedan broj političara lijepo govori o Uniji, a ustvari bi voljeli da se zadrže u situaciji u kojoj je BiH danas, jer im je lakše na sukobima da vode politiku.
“Kad ste izolovani, tad je lakše manipulisati. Tako da mislim da političke elite nisu u potpunosti iskrene, ali smatram da će pritisci civilnog i nevladinog sektora biti takvi da da će morati da se odgovori na pitanja”, ocijenio je.
A na pitanje vjeruje li u Dejtonsku BiH s obzirom na loše odnose unutar zemlje, kaže da ne vidi šta bi bila alternativa.
“Kad bi se otvorilo pitanje Dejtona vi biste automatski dobili tri vizije – jedna, koja bi bila u Sarajevu, a ona je BiH bez entiteta ako je moguće. Druga, u RS, nezavisna RS, ako je to moguće i treća, zastupljena u Mostaru, treći entitet za Hrvate. I ako imate ta tri koncepta, šta onda znači otvaranje priče o Dejtonskom sporazumu osim novog rata i novog političkog sukoba”, upitao je Ivanić.
Zato je uvjeren da je Dejton jedina opcija da BiH koliko toliko normalno funkcioniše, te dodaje da uopšte nije komplikovano i da se bazira na kompromisu i uvažavanju interesa.
“BiH nema alterativu, barem je ja ne vidim u narednih 20-tak godina, osim ovoga što ima, a to je Dejtonski sporazum koji nam daje okvire, i ako smo razumni postići ćemo dogovor”, naglašava on.
Što se odnosa sa ostalim članovima Predsedništva BiH tiče, kaže da se trudio da svojim odlukama ne provocira druge članove i da nijedna njegova odluka nije promenila odnose na gore. Bile su dve odluke koje su unazadile odnose, a nijednu, kaže, nije on doneo.
Prva je ta odluka oko preglasavanja povodom popisa i druga odluka povodom želje da se ukine 9. januar.
“U tim odlukama su prekršeni dogovori koje smo nas trojica imali, a imali smo dogovor da u javnost izlazimo samo sa stvarima o kojima smo saglasni. Nisu mojim, nego tuđim odlukama se stvari promijenile”, objasnio je on.
U fokusu predsjedavanja Predsjedništvom biće, kako ističe, okretanje BiH ka budućnosti.
U prvih mjesec dana je bio u Londonu, Berlinu i Briselu u namjeri da pokaže da želi da se okrene afirmaciji BiH ka međunarodnim institucijama i da se BiH ne okreće prošlosti.
“Umjesto stvari za koje znamo da na njih različito gledamo, treba da se okrenemo stvarima u kojima bismo se mogli saglasiti”, uvjeren je on.
Trudiće se, kaže, i da pokuša da popravi odnose u regionu, a kao dobar znak na tom putu vidi to što je predsjednik Srbije Tomislav Nikolić prihvatio poziv da posjeti Sarajevo.
Takođe, ističe da je potrebno popraviti odnose sa Zagrebom i vjeruje da će tu biti iskoraka u toku njegovog predsjedavanja.
“Evropa i region su prioriteti ovih osam mjeseci koliko ću ja voditi predsjedništvo”, poručuje Ivanić.
Građanima BiH, povodom predstojećih praznika, poželeo je dobro zdravlje, sreću, posebno porodičnu.
“Građanima BiH žzelim više spremnosti na dogovore, manje ekstremizma i isključivosti, manje tipične bosansko-hercegovačkog inata, više razuma, tolerancije i uvažavanje interesa drugih. Građanima RS želim ako išta malo optimizma u eklonomski razvoj, da dođe do prvih pomaka i ozbiljnijih investicija”, kazao je on.
Ivanić kao veliki problem u RS vidi tešku ekonomsku situaciju, kaže da nije siguran da Trampov poziv Dodiku uopšte stigao, te zamjera vladi u Banjaluci zbog toga što je, tvrdi, popustila stranim vlastima u slučaju praznika RS.
“Ekonomske prilike u RS nikako nisu dobre. Imate cijeli sektor zdravstvenih institucija u kojem zaposlenima godinama nije uplaćivan staž. Samo u Fondu za zdravstevno osiguranje imate dug za penziono i zdravstveno osiguranje od preko 200 miliona maraka. Raste zaduženje RS, nema investicija. Otplata kredita postaje sve veći problem”, objasnio je on.
Ivanić je u intervjuu Tanjugu izrazio uvjerenje da će sadašnja vlast, i pored toga, dočekati sledeće izbore, ali i da sumnja da će nakon njih pobjediti, jer “gotovo nijednog sigurnog argumenta nema”.
Saradnju sa predsjednikom RS Miloradom Dodikom ocjenjuje kao “vrlo zanimljiv oblik političkog komuniciranja”, te dodaje da su imali zajedničke stavove u vezi s popisom, Danom Republike i pravu RS na referendum.
Kad je riječ o referendumu, kaže da se njih dvojica nisu slagali jedino u vezi s datumom.
“Ja sam htio da referendum bude poslije izbora, a Dodik je htio da to bude prije izbora da bi imao političku korist”, poručio je on.
Kako kaže, sa predsjednikom RS se čuje kad god je neka bitna tema za njihov entitet “bez obzira što su u različitim političkim stranama”.
Međutim, kako kaže, koliko god da se u mnogim pitanjima razlikuju, Ivanić smatra da je njihova obaveza da u ključnim stvarima sarađuju.
“Vrlo često jedan drugom kažemo šta mislimo, a svako od nas donosi odluku iz svoje nadležnosti i u skladu sa vlastitim uvjerenjima šta je najbolje”, dodaje.
Kaže takođe kako bi Vlada RS ponekad trebalo da pozove i ministre iz Savjeta ministara i sa njima postigne dogovor.
Na pitanje šta misli o susretu Dodika i hrvatskog člana Predsjedništva BiH Dragana Čovića i o dogovoru o promjeni Zakona o Ustavnom sudu BiH, Ivanić odgovara da nije neki pristalica stranih sudija.
“Dok god su stranci tu, teško da možemo napraviti ozbiljnije iskorake ka EU”, uvjeren je.
Upitan šta misli o tome što su američke vlasti odbile da Dodiku daju diplomatsku vizu Dodiku kako bi se odazvao pozivu na inauguraciju Trampa, Ivanić je rekao da ne zna ni da li je predsjednik RS stvarno pozvan.
Kako kaže, voleo bi da je poziv zaista postojao, te da bi generalno voleo da se predsjednik RS pojavljuje što češće u svijetu.
Podsjeća, međutiim, da se dešavalo da ljudi iz opozicije ne dobiju vizu jer nisu dobri sa Dodikom “dok je on bio međunarodni favorit”.
“Ja bih volio da se predsjednik RS, ko god da je, češće pojavljuje u svetu, ali to verovatno podrazumijeva da sam razmisli da li je rječnik koji koristi primjeren”, upozorava on.
Kad je riječ o Trampu i novoj američkoj administraciji, Ivanić kaže da BiH nije tema ni za Ameriku, ni za evropske zvaničnike, pa čak ni za Rusiju.
“Nije bila tema ni u doba Buša i Obame, pa nema razloga da bude ni kod Trampa, jer previše je drugih značajnijih problema i sukoba. BiH predstavlja statističku grešku za njih i ne verujem da je iko od političkih ličnosti dovoljno blizu Trampu da može pokrenuti tu temu. Za nas je zadužen Brisel i mi smo zasad tema evropskih birokrata”, uvjeren je Ivanić.
Upitan da li će 9. januar biti drugačiji ove godine, kaže da mu se uopšte ne sviđa zakon koji regiliše to pitanje, jer ne tretita taj prazni kao obavezan.
“Oni su donijeli zakon da vlada svaki put proglašava ovaj dan za praznik. U suštini su gotovo ponizno prihvatili odluku Ustavnog suda BiH”, kritkuje Ivanić, dodajući da pretpostavlja da proslava biti glamurozna, a da istovremeno na zvaničnom sajtu vlade i ministarstava praznika uopšte neće biti.
“Smatram da je to stravična greška.To je popuštanje stranim institucijama i neka vrsta straha koji postoji u Banjaluci”, zaključio je on.
Izvor: Tanjug