U Novom Gradu danas je održan sastanak Koordinacionog tijela za Trgovsku goru sa predstavnicima nadležnih ministarstva Republike Srpske i FBiH, na kojem je dogovoreno da će istraživačke radove o potencijalnoj štetnosti odlagališta radioaktivnog otpada u Republici Srpskoj sprovesti institucije Srpske, što će Srpska i finansirati, a radove na području FBiH federalne institucije.
Sastanku su prisustvovali i ministarka za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske Srebrenka Golić, kao i ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara Staša Košarac.
Košarac je nakon sastanka rekao da je za istraživačke radove Vlada Republike Srpske obezbijedila milion KM, zajedničke institucije 500.000 KM ove i 500.000 KM iduće godine, dok Vlada FBiH nije iskazala nominalni iznos, već zaključak da će finansirati istražne radove.
Košarac je poručio da BiH neće odustati od namjere da onemogući Hrvatsku da izgradi skladište radioaktivnog otpada na lokalitetu Trgovska gora BiH i da zaštiti zdravlje 250.000 građana, te najavio i da će poslije novogodišnjih praznika početi bilateralni sastanci sa predstavnicima Slovenije i Hrvatske u vezi sa razmatranjem mogućnosti da se radioaktivni otpad odlaže na lokaciji Vrbina u Sloveniji.
Hrvatska planira da radioaktivni otpad iz Nuklearne elektrane Krško, kao i postojeći institucionalni otpad skladišti na Trgovskoj gori u opštini Dvor, na samoj granici sa BiH.
Planirano odlagalište radioaktivnog otpada je u neposrednoj blizini Novog Grada u Republici Srpskoj, oko 900 metara od zaštićenog područja – Parka prirode “Una” i ugrozilo bi više od 250.000 stanovnika u slivu ove rijeke.
Nadležne institucije na svim nivoima vlasti u BiH imaju jednoglasan stav o neprihvatljivosti odlaganja radioaktivnog otpada u neposrednoj blizini granice jer bi time bilo ugroženo zdravlje stanovnika u 13 opština u Republici Srpskoj i Federaciji BiH u slivu rijeke Une, kao i životna sredina.
RTRS (Foto: RTRS)