Stopa tačnosti iznosila je 99,6 posto na osnovu rezultata elektroencefalograma ili EEG testova koji su pratili moždane signale 22 pacijenta u dječjoj bolnici u Bostonu.
Epileptični napadi se trenutno mogu predvidjeti EEG testovima koji se provode u bolnicama ili drugim medicinskim okruženjima, a zatim prediktivnim modeliranjem, procesom koji se oslanja na statistiku. Tehnologija umjetne inteligencije razvijena u Univerzitetu Louisiana oslanja se istovremeno na EEG testove i prediktivno modeliranje, što rezultira ranijom i preciznijom detekcijom.
Doktori Magdy Bayoumi i Hisham Daoud, istraživači sa Univerzitetskog odjela za elektrotehniku i računarsko inžinjerstvo, vodili su tim koji je razvio taj sistem.
Bayoumi je rekao da je naredni korak u procesu razvoj načina da se sistem približi ljudima koji imaju epilepsiju. Istraživači razvijaju prilagođeni kompjuterski čip koji se može smjestiti unutar uređaja i podsjeća na pametni telefon ili ručni sat. Čip bi bežično predvidio epileptične napade.
“Prenošenje ove tehnologije iz medicinskog okruženja u svakodnevni život u velikoj bi mjeri poboljšao kvalitet života oboljelih od epilepsije. Za njih bi to bila medicinska, ali i psihološka korist”, objasnio je Bayoumi.