Još jedan ljekar specijalista odlazi iz bolnice Srbija u Istočnom Sarajevu. Ovo je za OSM TV potvrdio i direktor Bolnice Nebojša Šešlija.
Odlazak specijaliste oftamologije jedan je u nizu, a zabrinjavajuća je činjenica da će na odjeljenju oftamologije raditi samo jedan ljekar. Na ovom odjeljenju do skora je radilo četiri specijalista oftamologije. Da li je ovo alarm za uzbunu da se nadležni konačno uhvate u koštac sa problemom zvanim odlaskom stručnog i kvalitetnog ljekarskog kadra iz ove bolnice?
Bolnica „Srbija“ u Istočnom Sarajevu otvorena je 2018. godine, samo dva dana pred izbore, iako je prema ranijim obećanjima vlasti u Republici Srpskoj trebala biti gotova još 2012. godine. U izgradnju je uloženo više od 54 miliona KM, a svečano otvaranje građani su dočekali sa oduševljenjem. Međutim, samo godinu i po dana kasnije bolnica se suočava sa velikim problemom, a to je odlazak stručnog i kvalitetnog ljekarskog kadra iz te bolnice.
U toku 2019. godine bolnicu je napustilo pet vrhunskih specijalista iz različitih oblasti specijalizacije i taj trend je nastavljen i u 2020. godini. Još jedan specijalista napušta bolnicu „Srbija“, ovaj put Bobana Petrović, specijalista oftalmologije.
Informaciju o napuštanju, za OSM TV potvrdio je i direktor bolnice Nebojša Šešlija, koje je ujedno i naglasio da građani Istočnog Sarajeva neće biti u problemu što se tiče usluga oftalmologa.
I dok iz bolnice „Srbija“ tvrde da će građani Istočnog Sarajeva imati kvalitetnu uslugu na odjeljenju oftalmologije, postavlja se pitanje kako jedan ljekar može pružiti kvalitetnu uslugu u bolnici koja pokriva oko 60.000 stanovnika koliko ima grad Istočno Sarajevo.
O ovom značajnom problemu javnost je dodatno upoznao i narodni poslanik iz Istočnog Sarajeva Darko Babalj koji je na današnjoj sjednici Narodne skupštine RS glasno ukazao na problem odlaska ljekara iz te JZU.
Svjesni ovog gorućeg problema gradski odbor SDS Istočno Sarajevo u cilju sprečavanja odlaska najkvalitetnijih medicinskih radnika iz Istočnog Sarajeva u Sarajevo, kako u javne tako i u privatne ustanove, od ministra zdravlja i socijalne zaštite u Vladi Republike Srpske Alena Šeranića i direktora Bolnice „SRBIJA“ Nebojše Šešlije je prije dva mjeseca zatražio:
izjednačavanje plata zdravstvenih radnika bolnice „Srbija“ sa platama zdravstvenih radnika u zdravstvenim ustanovama u Sarajevu, isplatu svih zaostalih poreza i doprinosa za zaposlene u bolnici „Srbija“ nagomilanih od 2011. godine, obezbjeđivanje kvalitetnog ugovora sa Fondom zdravstvenog osiguranja za 2020. godinu, kako bi se sve ove obaveze mogle redovno servisirati,vraćanje nivoa složenosti pružanja zdravstvenih usluga na nivo koji je JZU Bolnica Kasindo imala do 2008. godine u roku od dvije godine, jer ne želimo da za najjednostavnije preglede i operacije idemo u Nevesinje, Foču, Banja Luku i u krajnjem slučaju Federaciju, plan oporavka zdravstvene ustanove Bolnica Srbija za naredni petogodišnji period, izbacivanje politike iz rada Bolnice i svih zdravstvenih ustanova.
„Dok njihovi doktori, nezadovoljni ovakvim platama, položajem i stanjem u zdravstvu Federacije odlaze u Njemačku, naši zdravstveni radnici imaju jednu želju, da popune njihova mjesta, odnosno da pređu u neku od zdravstvenih ustanova u Sarajevu što je poraz za Republiku Srpsku i za sve one koji rukovode sistemom zdravstvene zaštite Republike Srpske“, ističe se u saopštenju.
S obzirom da je trend odlaska ljekara iz bolnice „Srbija“ u punom jeku, postavlja se pitanje koliko su nadležni svjesni ovog sve većeg problema sa kojim se suočavaju građani Istočnog Sarajeva.
(TV OSM)