Centar za uklanjanje mina u BiH, u saradnji sa Komisijom za deminiranje u BiH, a uz podršku Oružanih snaga i opštine Istočna Ilidža, obilježio 4. april – Međunarodni dan podizanja svijesti o opasnostima od mina i pružanja pomoći u protivminskom djelovanju. Po Strategiji protivminskog djelovanja deminiranje teritorije BiH trebalo bi biti završeno do 2027. godine, ali zbog nedostatka finansijskih sredstava i napuštanjem stranih donatora koji se okreću prostorima Ukrajine, taj period je produžen za tri godine.
BHMAK u saradnji sa Komisijom za deminiranje danas je prikazom opreme i tehnike za uklanjanje mina u Vojkovićima obilježio 4. april – Međunarodni dan podizanja svijesti o opasnostima od mina i pružanja pomoći u protivminskom djelovanju. Poligon MNS-a Vojković je posljedni u nizu deminiranja na području opštini Istočna IlIDŽA rekao je direktor Centra za uklanjanje mina BiH Saša Obradović i podsjetio da su u posljednjih 30 godina , smrtno stradala 54 deminera, a više od 150 njih je povrijeđeno,.Istakao je da je važno poboljšati materijalni položaj i uslove rada ovih ljudi.
Deminerski bataljon brigade taktičke podrške Operativne komande Oružanih snaga BiH kao jedna od najspremnijih organizacija za proces deminiranja u BiH i do sada je u BiH deminirao preko pedeset i jedan milion kvadratnih metara a uklonjeno je oko 21 hiljadu raznih vrsta mina i neeksplodiranih ubojnih sredstava.
Ostalo je još 860 kilometara sumljive opasane površine pod minama u BiH istakao je Obradović i najavio deminiranje područja u opštinama Vogošča ,Hadžići i Pale izrazivši nadu da bi proces deminiranja u BiH trebao biti završen do do 2030 godine.
Izvor: TV K3