Iskenderov: Čak i Irak okreće leđa SAD

October 7, 2015, 12:07 pm

On napominje da Vašington vjeruje da je Bašar al Asad opasniji za SAD od “Islamske države”.

Iskenderov naglašava da je u američkim planovima za radikalno prekrajanje granica “Velikog Bliskog istoka” važna uloga dodijeljena upravo teroristima “Islamske države”, a da je do promjena režima u Siriji i odlaska Asada trebalo da dođe još prije tri do četiri godine.

“Vojna podrška sirijskim vlastima može ne samo da promijeni tok događaja u samoj Siriji nego i da značajno ojača prestiž i uticaj Rusije na cijelom Bliskom istoku, koji je Amerika navikla da smatra svojim rezervatom ili poligonom”, ocjenjuje Iskenderov na sajtu Fonda za stratešku kulturu.

Prema njegovim navodima, Rusija širi svoje učešće u borbi protiv međunarodnog terorizma, koji direktno ugrožava ruske interese i koji sve više utiče na destabilizaciju Evrope, s obzirom na to da su hiljade izbjeglica, koje su “preplavile” Evropu, direktna posljedica popuštanja teroristima u Siriji.

Rusija pruža realnu vojno-političku podršku legalnim državnim institucijama u zemljama Bliskog istoka, što je u suprotnosti sa naporima Amerike na širenju virusa svemogućih “obojenih revolucija”.

Takođe, Moskva pravi važan korak na putu formiranja nove arhitekture međunarodne bezbjednosti, koja ne samo da je van direktnog uticaja SAD nego je i alternativa pravcu koji nameće Vašington i njegovi saveznici.

Nova arhitektura je bazirana na stvaranju široke koalicije, koja se zalaže za multipolarni svijet i novi tip međunarodnih odnosa i koja pretpostavlja saradnju, kompromise i odsustvo “duplih standarda”, između ostalog i u borbi protiv međunarodnog terorizma.

Iskenderov smatra da se rusko djelovanje može proširiti i na Irak, još jednu zemlju koju je Vašington izabrao kao svoj poligon, s obzirom na to da je irački premijer Hajder al Abadi poručio da ne bi imao ništa protiv ruskih udara po položajima terorista u ovoj zemlji.

Brzo širenje vojno-političkih kontakata Moskve i Bagdada može da bude, u najmanju ruku, dramatičan izazov za SAD.

U tekstu se podsjeća na ocjenu njemačkog radija “Dojče Vele” da naredni predsjednik SAD, ma ko bio, neće moći da ignoriše rusko rukovodstvo i da će morati sa njim da sarađuje zbog ruskog vojnog prisustva na Bliskom istoku.

Putin, kako se navodi u tekstu, bez posebnih troškova zauzima pozicije u regionu, koje je žurno napustila Obamina administracija, ali da je malo ko mogao da pomisli da će Rusija kao saveznike imati iračku vladu i armiju, koju, inače, podržava Vašington.

“Sve to objašnjava nervozu Vašingtona u reakcijama na rusku vojnu operaciju, koja upravo i ima za cilj da obezbijedi regionalnu stabilnost i bezbjednost, o kojima tako voli da govori američki predsjednik Barak Obama”, zaključuje Iskenderov.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *