Iran: Poznati režiser osuđen na osam godina i bičevanje

May 13, 2024, 6:16 am

Mohamed Rasulof (52), jedan od vodećih reditelja Irana, osuđen je za javne izjave, kao i njegovo dalje angažovanje u snimanju filmova i dokumentaraca koje je sud opisao kao “primjere saučesništva sa namjerom da se počini zločin protiv bezbjednosti zemlje”.

Sve se desilo neposredno prije nego što je Rasulof trebalo da otputuje na Kanski filmski festival, gdje će sljedeće nedjelje biti prikazan njegov najnoviji film “Sjemenke svete smokve”.

Babak Paknija, advokat za ljudska prava koji zastupa reditelja, objavio je na mreži Iks da je presudu potvrdio i Apelacioni sud i da je slučaj sada poslat na sprovođenje.

Otkako je nedavno objavljeno da će njegov novi film biti u Glavnom takmičarskom programu u Kanu, reditelj i festival su se našli pod velikim pritiskom iranskih vlasti da povuku naslov iz konkurencije.

Producenti filma su prijavili uznemiravanje od državne policije, a glumci su bili pozvani na ispitivanje i zabranjeno im je napuštanje zemlje.

– Optužen je za snimanje filma bez dobijanja dozvole od nadležnih vlasti, uz optužbe da glumice nisu pravilno nosile hidžab i da su snimane bez hidžaba. Svim ključnim učesnicima u filmu zabranjeno je da napuste zemlju i bili su predmet istrage vladinih bezbjednosnih snaga – rekao je Paknija.

Presuda koja uključuje i bičevanje najstroža je kazna koja je do sada izrečena ovom reditelju. Јoš 2010. godine Rasulof je osuđen na šest godina zatvora, kasnije je kazna smanjena na jednu godinu, nakon optužbe za snimanje bez odgovarajuće dozvole. Potom mu je 2017. godine bilo zabranjeno da napusti zemlju i oduzet mu je pasoš po povratku. Služio je zatvorsku kaznu u Teheranu od jula 2022. do prošlog februara, jer je na društvenim mrežama protestovao protiv represije nad učesnicima građanskih demonstracija u Iranu povodom smrti aktivistkinje Mahse Amini.

Tri filma Mohameda Rasulofa osvojila su nagrade u kanskoj selekciji – Izvjestan pogled. Riječ je o ostvarenjima “Doviđenja” (2011), “Rukopisi ne gore”  (2013) i “Čovjek od integriteta” iz 2017. godine, piše Gardijan.

(agencije)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *