Krunićeva smjena naći će se na dnevnom redu Kolegijuma koji će biti održan 30. juna, pred sjednicu Predstavničkog doma. Istog dana, kaže DŽaferović, zasjedaće i Kolegijum u proširenom sastavu.
“Prošireni kolegijum o ovom pitanju treba da se izjasni u skladu sa procedurama koje su propisane u ovakvim situacijama. Smjena Krunića za SDA je nesporna stvar i smatramo da je on davno trebalo da bude smijenjen”, rekao je predsjedavajući Predstavničkog doma Šefik DŽaferović za “Oslobođenje”.
Mektić je prošle sedmice uputio parlamentu BiH inicijativu za razrješenje Krunića uz obrazloženje da “ne obavlja svoju dužnost i ne izvršava zakonsku obavezu i nadležnost”.
Mektić je u dopisu naveo da je dokaz da Krunić ne izvršava svoje obaveze i nadležnosti to što se tokom 2014. godine, kako kaže, oglušio o zahtjeve Tužilaštva BiH da Nezavisni odbor, u skladu sa svojim nadležnostima, predloži Savjetu ministara da suspenduje direktora Agencije za istrage i zaštitu BiH /Sipa/ Gorana Zupca.
“Kada je već bilo evidentno da Nezavisni odbor ne preduzima adekvatne mjere koje je bio dužan da provede, Tužilaštvo BiH uputilo je informaciju Ministarstvu bezbjednosti BiH radi podnošenja prijedloga Savjetu ministara za razrješenje direktora Sipe. Ministarstvo bezbjednosti je 15. jula 2014. godine dostavilo Nezavisnom odboru ovu informaciju tražeći preduzimanje zakonom utvrđenih mjera. Međutim, tražene mjere nisu preduzete što je suprotno zakonu”, dodaje se u dopisu.
Mektić ističe da “Krunić ne rukovodi, niti usmjerava obavljanje poslova iz nadležnosti Nezavisnog odbora što je zakonom propisana njegova dužnost”.
U inicijativi se dodaje da je Zakonom o nezavisnim i nadzornim tijelima policijske strukture BiH propisano da je Nezavisni odbor nadležan za predlaganje smjene rukovodioca i zamjenika rukovodioca policijskih tijela BiH za čiji je izbor nadležan ako su počinili krivično djelo, odnosno ukoliko počine tešku povredu službene dužnosti, osim za krivična djela iz oblasti bezbjednosti saobraćaja.