Incko kaže da je poseban primjer za to opština Prnjavor, gdje je u upotrebi 10 do 12 jezika.
“Ovdje ljudi poštuju svoju tradiciju i kulturu, ostaju ono što jesu, a opet su dobri građani ove zemlje. Pri tome, niko ništa ne gubi, već, naprotiv, dobija. I škola koju smo danas posjetili njeguje divan duh zajedničkog života i učenja”, istakao je Incko.
Direktor škole Rajko Aleksić podsjetio je da je u saradnji sa EU i Savjetom Evrope u toku realizacija projekta koji se odnosi na izučavanje jezika nacionalnih manjina i očuvanje kulturne baštine na području opštine Prnjavor.
“U našem slučaju riječ je o ukrajinskoj nacionalnoj manjini. Imamo savremeno opremljen kabinet u kojem svi zainteresovani građani, i mladi i stari, mogu da se uključe i upoznaju sa Ukrajincima i njihovom kulturom baštinom”, precizirao je Aleksić.
On kaže da je visokog predstavnika upoznao i o projektu regionalne podrške inkluzivnom obrazovanju, koji je u završnoj fazi.
“Riječ je o projektu koji je, takođe, pod pokroviteljstvom Savjeta Evrope, u koji je ušlo 49 osnovnih škola iz regiona, a jedini predstavnik iz Republike Srpske smo mi”, rekao je Aleksić.
Na početku posjete opštini Prnjavor, Incko se sastao sa načelnikom opštine Sinišom Gatarićem.
Gatarić kaže da je od visokog predstavnika zatražio pomoć da se pronađe trajno rješenje za smještaj djece sa posebnim potrebama, te da je razgovarano i o repariranju i prepravljanju objekata na području opštine koji potiču iz austrougarskog vremena.
“Imamo ideju da u jednom takvom objektu, ukoliko obezbijedimo sredstva uz podršku visokih zvaničnika, pa i gospodina Incka, napravimo muzej i biblioteku”, precizirao je Gatarić.
Incko je danas posjetio Ukrajinsku crkvu u Prnjavoru, i razgovarao sa predstavnicima češke i italijanske nacionalne manjine.