Incko priprema redovni izvještaj Savjetu bezbjednosti: Političari na tapetu zbog reformi

October 30, 2017, 7:42 am

Visoki predstavnik Valentin Incko podnijeće 7. novembra redovni izvještaj o stanju u BiH Savjetu bezbjednosti Ujedinjenih nacija, a kako saznajemo, uputiće žestoke kritike bh. političkim akterima.

Kako saznajemo, na tapetu će se naći problemi s neusvajanjem izmjena Izbornog zakona u skladu s odlukom Ustavnog suda BiH, namjere iz RS u vezi s referendumom o radu Suda i Tužilaštva BiH, nesposobnost vlasti na nivou BiH i FBiH da formiraju funkcionalnu većinu, neusvajanje akciza, kao i nesposobnost vlasti u BiH da se obračunaju s kriminalnom i korupcijom.

Naš izvor nam je rekao da u ovom trenutku visoki predstavnik još nije definitivno završio govor, te podsjetio da se pismena verzija često razlikuje od onoga što Incko kaže na sjednici.

Takođe, rečeno nam je da je jedina neizvjesnost postojala u vezi sa stavom EU o mirovnoj misiji EUFOR Althea u BiH, ali i taj problem je riješen zaključcima Savjeta EU od prije desetak dana, tako da Incko neće imati problem u produženju mandata vojne misije EU u BiH.

Podsjećanja radi, Savjet EU je na sjednici 16. oktobra podržao nastavak operacije kao doprinos domaćim vlastima u BiH u slučaju potrebe, ali s fokusom na pomaganje domaćim snagama da razviju potrebne kapacitete kroz obuku i trening.

“Imajući u vidu ukupnu strategiju EU, Savjet EU potvrđuje spremnost EU da u ovoj fazi implementacije pod obnovljenim mandatom UN-a nastavi ispunjavanje izvršne vojne uloge ‘Operacije Althea’ kako bi podržali vlasti u BiH da obezbijede sigurno okruženje”, navedeno je u dokumentu EU.

Srećko Latal, politički analitičar, kaže da je ranije upozoravao na moguće probleme u vezi s nastavkom mandata EUFOR-a, te dodaje da će za zvanični komentar sačekati odluku Savjeta bezbjednosti.

“U svakom slučaju, mislim da je prisustvo ‘Althee’ potrebno i ne vidim baš nikakvog razloga da se zatvori ili da se pretvori u trening misiju, kao što je bila ideja. Oni s ovih nekoliko stotina vojnika koje imaju ne predstavljaju veliki finansijski teret i ne vidim bilo kakve argumente da treba da odu”, kaže Latal.

Dodao je da ne želi spekulisati o onome što će visoki predstavnik reći, ali da je evidentno da su najveći problemi nerješavanje pitanja Izbornog zakona, akcize, koje će, kako upozorava, tek skupo koštati BiH, kao i nemogućnost političkih elita da se dogovore u vezi sa bilo čim.

Posebno se, kako ističe, problem vidi u činjenici da su u zadnje vrijeme sve učestaliji protesti i u RS i u FBiH kad su u pitanju penzioneri, zdravstveni radnici i željezničari, i da je očigledno da javne usluge polako padaju u kvalitetu, a zemlja sve dublje tone.

“Mi polako tonemo, ali čini se da niko ne haje posebno zbog toga. Zanimljivo je, takođe, kako oni političari koji najviše govore protiv OHR-a kreiranjem kriza najviše doprinose tome da on i dalje ostane”, ističe Latal.

Haldun Koč, ambasador Turske u BiH, rekao je da će Savjet za sprovođenje mira u BiH dati maksimalan doprinos da se održe mir i stabilnost u BiH.

Izvještaj Vlade RS

I Vlada RS uputila je, podsjećamo, Savjetu bezbjednosti UN-a 18. izvještaj RS za period maj – oktobar ove godine, u kojem naglašava da je visoki predstavnik godinama pribjegavao nezakonitim odlukama i prisili, realizujući plan SDA i drugih bošnjačkih političkih stranaka da se vlast centralizuje, te da ta stranka u svojim rukama drži pravosuđe i da je pomogla da BiH postane sigurno utočište ekstremistima.

U izvještaju, koji je poslan u petak, navodi se i da strane sudije treba izbaciti iz Ustavnog suda BiH i spriječiti dalje protivpravno podrivanje Dejtonskog sporazuma, te da Ustavni sud BiH treba da bude reformisan, a u njemu se još obrazlažu pitanje vojne imovine, ulazak u NATO,  reforme pravosuđa…

 

(Nezavisne novine)

 

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *