U redovnom izvještaju generalnom sekretaru UN Ban Ki Munu, u kojem je prezentovano stanje u vezi sa provođenjem Mirovnog sporazuma u BiH za period od 21. aprila do 21. oktobra ove godine, Incko je naveo da su socijalne i ekonomske teškoće dodatno usložnjene zbog katastrofalnih posljedica poplava koje su rezultirale štetama u iznosu većem od dvije milijarde evra.
Incko smatra da je za rješavanje te situacije “potrebno odlučno prestati s dosadašnjom praksom i početi s novim načinom vođenja politike”.
“Neuspjeh vlasti da uspješno reaguju na poplave, neprekidna osporavanja Dejtonskog sporazuma i antidemokratska izborna retorika predstavljaju ozbiljne probleme”, naveo je Incko u izvještaju.
Prema njegovom mišljenju, stalno prisustvo vojne misije EU u BiH s izvršnim mandatom je od vitalnog značaja, jer to omogućava OHR-u i drugim agencijama da vrše svoj mandat i ulijeva značajnu dozu povjerenja građanima BiH u svakom dijelu zemlje.
On je ocijenio da u toku izvještajnog perioda vlasti nisu načinile nikakve konkretne pomake u smislu realizacije ciljeva koje je postavio Upravni odbor Savjeta za provođenje mira, niti je u Mostaru uspostavljen pravičan i ustavan izborni sistem, saopšteno je iz OHR-a.
Kao pozitivnu vijest, Incko je naveo da se učešće jedinica Oružanih snaga BiH u mirovnim operacijama širom svijeta uspješno nastavlja, te da su načinjeni koraci u pravcu preuzimanja odgovornosti za kontrolu vazdušnog saobraćaja od svojih susjeda nakon sporazuma postignutog pod okriljem Evropske organizacije za bezbjednosti vazdušne plovidbe da bi Centar oblasne kontrole BiH postao operativan.