Kako nam je rečeno danas u Delegaciji EU, namjera je bila da izvještaj o napretku BiH, ali i ostalih zemalja koje su u pretpristupnom procesu, bude posvećena adekvatna pažnja, kako medijska tako i od strane evropskih institucija, zbog čega izvještaji nisu objavljeni početkom oktobra, kao što je to ranije bio slučaj.
“Predsjednik Evropske komisije i cijeli Kolegijum komesara polažu veliko zanimanje za to da ‘paket proširenja’ u koji spadaju izvještaji o napretku dobije pažnju koju zavređuje u medijima i javnosti. U tom kontekstu, uzimajući u obzir da se ove sedmice održava sjednica Evropskog savjeta koja će se snažno fokusirati na pitanje migracija, odlučeno je da se izvještaji predstave kasnije kako bi dobili adekvatnu medijsku pažnju”, rečeno nam je.
Iako nismo mogli ni ovaj put dobiti više podataka o samoj sadržini teksta, iz svega navedenog može se zaključiti da će BiH ove godine dobiti najpozitivniji izvještaj do sada, s obzirom na to da su organi vlasti konstituisani u najkraćem roku, a Reformska agenda je prihvaćena od strane svih organa vlasti.
Važan događaj bilo je i usvajanje Okvirne transportne politike do 2030. godine početkom avgusta, čiji je konkretan rezultat i konačno zeleno svjetlo za izgradnju mosta na Savi, čiju je izgradnju Hrvatska takođe godinama blokirala. EU je na bečkom samitu krajem avgusta zemljama zapadnog Balkana obećala milijardu evra u narednih pet godina za investicije u infrastrukturu, uključujući ceste, pruge i energetske objekte.
Ne treba zanemariti ni činjenicu da je BiH ostvarila i određene trgovinske efekte, poput izvoza mliječnih proizvoda, dozvole za izvoz krompira i popravljanje trgovinskih odnosa sa zemljama EU.
(Nezavisne)