Ima li Putin novu ambiciju da ovu zemlju ujedini sa Rusijom?

January 13, 2019, 1:22 pm

Ruski i bjeloruski predsjednik su prilično pogoršali odnose u posljednje vrijeme a iza toga se možda kriju velike ambicije lidera Kremlja prema susjednoj zemlji.

Rusija i Bjelorusija su od 1997. godine teoretski postale “unija” država i sprovode i zajedničke vojne vežbe, ali čini se da to sada nije dovoljno Rusiji. Štaviše, ratovi u Gruziji i Ukrajini i aneksija Krima izazvali su ozbiljna pitanja o ruskom „bratstvu“ i njegovim budućim namjerama.

Ambicije Vladimira Putina sve više rastu, navodi Vašington post.

Pošto je njegova ekonomija i dalje slaba, a njegova popularnost varljiva, Putinu su potrebni spektakularni uspjesi u spoljnoj politici.

Slava koja je uslijedila nakon njegove okupacije Krima je izblijedila, njegova intervencija u Siriji je komplikovana, i bila bi mu potrebna mnogo veća vojna akcija ako želi da zauzme još veći dio Ukrajine. Iako će možda na kraju odlučiti da uloži taj napor, u međuvremenu je moguće da će Rusija “progutati” Bjelorusiju.

Nakon ruske intervencije u Ukrajini 2014. godine, bjeloruski predsjednik Aleksandar Lukašenko je nastojao da zaštiti svoju nezavisnost i projektuje drugačiju sliku povremeno prkoseći zahtjevima Rusije, sprovodeći donekle nezavisnu spoljnu politiku, pa je čak pokušao i da se dodvori Zapadu oslobađajući pojedine političke protivnike iz zatvora.

Proteklog mjeseca Lukašenko i Putin su se sreli najmanje dva puta. Ruski ministar finansija je najavio “dalju integraciju” dvije države.

Bjeloruski predsjednik Aleksandar Lukašenko nije baš poznat po mekoj diplomatiji – ali njegovi najnoviji komentari o stanju odnosa sa Rusijom su ipak bili iznenađujući.

– Mogu da čitam između redova i razumijem napomene. Trebalo bi samo da kažete to na glas: uništite zemlju i postanite dio Rusije – rekao je on na sastanku sa ruskim novinarima u decembru, piše Independent.

Foto: Tatyana Zenkovich/EPA

Žalba predsjednika Lukašenka usredsređena je na povećanje cijena energenata, koje Rusija planira da uvede ove godine. Taj manevar, koji prebacuje porez sa izvoza na izvor, vjerovatno će koštati bjelorusku ekonomiju milijarde dolara koje ne može da izgubi. Promjene nisu bile samo namjerne, smatra Lukašenko, već su i osmišljene da potkopaju suverenitet njegove zemlje i da je dalje gurnu u zagrljaj Moskve.

Kako piše Vašington post, priča se da Rusija planira i da preuzme vlast nad nekim operacijama bjeloruske vlade, kao što su carina, vize, poreska politika. To bi bio “umjereni” model preuzimanja vlasti. Ekstremnija verzija bi podrazumijevala proglašenje novog političkog entiteta kojim bi vladao jedan predsjednik, vjerovatno onaj čije ime počinje sa “V”, navodi list.

Lukašenko je već javno odbacio ruski pritisak kao “ucjenu”, a jedan bjeloruski disident je izjavio za Vašington post da nezavisni ekonomisti vjeruju da bi Belorusija mogla da se odupre Moskvi, čak i ako Rusija koristi gasovode kao oblik pritiska. Međutim, ta osoba se takođe složila da se ne može isključiti buduća rusko-bjeloruska država: Lukašenko je ostao na vlasti sve ove decenije jer je dobro shvatao “u kom pravcu vjetar duva”. Ako mu Rusija ponudi ponudu koju ne može odbiti, neće se opirati, prenosi Blic.

Kako piše Vašington post, Zapad bi trebalo da obrati mnogo više pažnje na ruske planove sa Bjelorusijom. Zapad ima mnogo manje uticaja na Minsk sada nego ranije, a na čelu SAD sjedi čovjek koga Evropa gotovo uopšte ne zanima.

– Ali naša apatija ima cijenu. Ne samo da su Bjelorusi možda na rubu gubitka nezavisnosti, već bi Moskva mogla da bude na pragu da postane, opet, punopravna imperija, upijajući i vladajući nad većim brojem zemalja. Putin je opisao kolaps Sovjetskog Saveza kao najveću političku katastrofu 20. vijeka; razumljivo je da će u 21. vijeku on pokušati da ga ponovo spoji – zaključuje Vašington post.

(Blic)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *