I dok je za većinu bilo dovoljno da napune rezervoar svog automobila do vrha, bilo je i onih koji su željeli da se obezbjede na duži rok puneći kante i kanistere gorivom, kako bi ga ostavili u garažama i šupama za kasniju upotrebu.
Međutim, postavlja se pitanje šta je sa takvim zalihama, da li je ispravno čuvati benzin i dizel na taj način i koliko dugo gorivo može stajati u uslovima koji su daleko od idealnih, odnosno da li postoji rok trajanja goriva?
Kako piše Revijahak, pozivajući se na riječi sagovornika iz naftne kompanije INA, benzin i dizel skladište se u strogo namjenskim rezervoarima, označenim prema važećim propisima. Skladištenje u neadekvatnim uslovima, osim što ugrožava zdravlje i živote ljudi, može dovesti i do degradacije kvaliteta, odnosno do problema prilikom primjene takvog goriva.
Ako se gorivo čuva u namjenskim rezervoarima, koji imaju mogućnost održavanja i dreniranja, preporuka je da se benzin čuva do dvije godine, dok se dizel može čuvati do šest mjeseci. U rezervoarima može doći do kondenzacije vode usljed velikih razlika u temperaturi okoline, kao i do razvoja mikrobiološkog zagađenja.
Dakle, čuvanje goriva u neadekvatnim uslovima može ga “pokvariti”, a dizel gorivo je tome podložnije.
U odgovoru naftne kompanije spominju se namjenski rezervoari, a može se samo pretpostaviti koliko se gorivu skraćuje rok kad se čuva u neadekvatnim uslovima, odnosno u kantama i kanisterima, po garažama i podrumima.
Stručnjaci, razumljivo, ne žele nagađati u kakvim sve okolonostima građani čuvaju uskladišteno gorivo, ali relevantne informacije govore da je rok upotrebe goriva u kanisterima tek nekoliko mjeseci.
Dakle, savjet je da ne stvarate zalihe goriva u garažama. Radi se o visokozapaljivom materijalu, a duže stajanje utiče i na njegov kvalitet.
(b92)