Prije početka ratnih dejstava jedinica je bila u sastavu 288. bataljona Vojne policije JNA /bivša 7. Armijska oblast/, koja je bila smještena u sarajevskoj kasarni “Viktor Bubanj”.
Jedinica je 23. maja. 1992. godine napustila kasarnu i bila je izmještena u selo Tvrdimići, gdje se prvi put postrojava u formatu bataljona 25. maja i taj dan se proslavlja kao Dan Četvrtog bataljona Vojne policije.
Uz uobičajene vojno-policijske zadatke, jedinica je bila angažovana i u zoni ratnih dejstava širom sarajevskog ratišta sa osnovnim ciljem očuvanja teritorije i stanovništva od ratnih dejstava neprijatelja.
Pripadnici ove jedinice ratovali su na Treskavici, Igmanu, Bjelašnici, Mojmilu, Nišićkoj visoravni…
Jedinica je bila angažovana i na otkrivanju i sprečavanju kriminalnih aktivnosti u zoni odgovornosti Sarajevsko-romanijskog korpusa.
U rejonu Grepka jedinica je bila angažovana u protivterorističkim dejstvima, gdje je na jednom od tih zadataka poginuo komandant bataljona kapetan Nedeljko Lizdek. Uz Lizdeka, još devet vojnih policajaca je ugradilo živote u temelje Republike Srpske.
Kraj rata jedinica je dočekala na igmanskom ratištu, u selu Bjelovac, odakle se povukla u januaru 1996. godine. Zadatak jedinice u to vrijeme bio je da pomogne stanovništu tadašnjeg Srpskog Sarajeva koje je napustilo naselja koja su po Dejtonskom sporazumu pripala Federaciji BiH.
I na tim zadacima po veoma teškim vremenskim uslovima, pripadnici jedinice su pokazali veliku profesionalnost i obučenost.
Poslije rata jedinica je nastavila djelovanje u mirnodobskim uslovima. 1997. godine jedan broj vojnika potpisuje svoje prve profesionalne ugovore. Tada je jedinica bila u sastavu 505. Motorizovane brigade, koja je bila smještena u kasarni “Miloš Obilić” u Palama.
Jednica je u više navrata proglašavana za najbolju četu u sastavu brigade, a 1998. godine 505. Motorizovana brigada proglašena je za najbolju jedinicu u Vojsci Republike Srpske, a sve to na osnovu rezultata njene čete koja je podnijela najveći teret na provjerama komisije iz Glavnog štaba Vojske Republike Srpske.
Zbog brojnih reformi i kadrovskih smanjenja, jedinica je ugašena 2003. godine.
RTRS