Sjednica Savjeta ministara koja će biti sutra održana odlučiće o sudbini Sporazuma o policijskoj saradnji Srbije i BiH a iza svega stoji inicijativa koju je pokrenuo ministar inostranih poslova BiH Elmedin Konaković. Ova inicijativa za koju pojedinci smatraju da ima političku pozadinu i cilj da se prikupe politički poeni već prijeti da uzdrma odnose BiH i Srbije a iz Srpske ponavljaju kako Konakovićevu inicijativu neće podržati srpski ministri te da je neosnovana.
Prijedloga ministra inostranih poslova BiH Elmedina Konakovića da se u Sporazum o policijskoj saradnji između BiH i Srbije odbaci odredba da “entitetski i kantonalni MUP-ovi ne mogu sa zemljom potpisnicom provoditi aktivnosti na prostoru BiH bez saglasnosti Direkcije za koordinaciju policijskih tijela, OBA, SIPA” i danas nailazi na negodovanje u Srpskoj. Tako ministar bezbjednosti BiH Nenad Nešić kaže da Konakovićevu izjavu želi pripisati vrućini, a ne neznanju ili lošoj namjeri. Poručuje i kako niko nema pravo da se mješta u operativni rad policijskih jedinica.
” Nijedan zakon ove zemlje ne daje nadležnost policijskim i obavještajnim institucijama BiH da se miješaju u operativni rad entitetskih i kantonalnih MUP-ova. Ne treba mnogo analizirati da bi se zaključilo šta je pozadina osporavanja Sporazuma o saradnji policijskih agencija iz BiH sa kolegama iz Srbije. Evidentno je da pojedinim političkim strukturama u BiH, odnosno u Federaciji BiH ne odgovara koordinisani rad na suzbijanju međunarodnog organizovanog kriminala i to iz samo njima znanih razloga”,rekao je Nešić
Zamjenik predsjedavajuće Savjeta ministara Staša Košarac rekao je da ne razumije potrebu bošnjačkog političkog faktora posebno stranaka ’’Trojke’’ da problematizuje sporazume sa Srbijom. Tvrdi kako takva politika sije netrpeljivost i širi mržnju, umjesto da se prihvati pruženu ruku Srbije.
”Umjesto odgovorne politike i pravljenja regionalnih iskoraka, predstavnici “Trojke” nas uporno vuku unazad. Jasno je da se oni bore za što bolje pozicije unutar bošnjačkog nacionalnog korpusa time što pokušavaju da isprovociraju Srbiju konstantnim napadima i tenzijama. Neumjesno, neodgovorno i sasvim nepotrebno predstavnici “Trojke” žele da Srbiji drže lekcije. Pri tome, nisu spremni da počiste svoje dvorište”,rekao je Košarac.
Policijska saradnja zemalja regiona i uopšte policijska saradnja u cijeloj Evropi, može plašiti samo one koji bi mogli biti predmet te saradnje, rekao je predsjednik Socijalističke partije Srpske Goran Selak.
”Sporazumi o saradnji policijskih tijela predstavljaju primjere dobre prakse u manje više svim zemljama okruženja. Policijska saradnja na međudržavnom i internacionalnom nivou je tekovina savremenog društva, a oni kojima ona smeta očigledno teže zaštiti kriminala i kriminalaca”,rekao je Selak.
Da je saradnja zemljama u okruženju kao što je Srbije i Hrvatska bitna i da Konakovićeve izjave stvaraju štetu smatra i SDA. Njen lider Bakir Izetbegović osvrćući se na Konakovićevo tumačenje sporazuma sa Hrvatskom i Srbijom iz 2011. godine i o ’’isporučenom suverenitetu”, je istakao da je te dokumente trebalo usvojiti, jer je bila potrebna borba protiv graničnog kriminala te ponavlja kako su policijske strukture u BiH izgubile nadležnost, samo prazna priča.
TV K3