S prvim minutama januara Hrvatska je preuzela šestomjesečno rotirajuće predsjedništvo Savjetom Evropske unije, što je odmah otvorilo raspravu u javnosti – kakvu će korist imati BiH od toga.
Da li nam naše prve komšije mogu pomoći i olakšati put ka EU ili će raditi na našu štetu?
Direktor Međunarodnog instituta za bliskoistočne i balkanske studije (IFIMES) Ljubljana, Zijad Bećirović, poručuje da su “kod svakog razumnog i dobronamjernog čovjeka u BiH očekivanja od hrvatskog predsjedavanja EU skromna i skoro nikakva”.
– Na žalost, to je velika istina. Vjerovatno će region tiho bojkotovati hrvatsko predsjedavanje EU – smatra Bećirović.
On ističe da Hrvatska ima velika očekivanja od predsjedavanja EU, posebno u regionu. Međutim, pozicija u koju je sebe dovela u proteklom periodu, kako navodi Bećirović, pokazuje raskorak njene politike i navodnih evropskih vrijednosti koje formalno zagovara.
Bećirović kaže da Hrvatska, na drugoj strani, sa skoro svim svojim komšijama ima odnose koji se kreću od vrlo loših do skoro zamrznutih. To je posebno izraženo prema BiH i Srbiji, ali i prema Sloveniji, sa kojom je partner u EU i saveznik u NATO.
Dodaje da je Hrvatska potpuno “poklopila” BiH bezbjednosno-obavještajno, posebno šaljući lažne informacije o izmišljenim bezbjednosnim opasnostima iz BiH.
– To je, na svu sreću, razotkriveno, jer bezbjednosno-obavještajne službe vodećih država znaju istinu o događanjima u BiH, koja nije istovjetna hrvatskim državnim podvalama koje širi po svijetu – navodi Bećirović.
On ističe da je priča o migrantima posebna priča, što dodatno pokazuje odnos Hrvatske prema BiH. Bećirović poručuje da je Hrvatska u ovom trenutku ružno lice EU te da će, prije svega, trebati pomoć njoj samoj, jer svoju budućnost pokušava graditi na recidivima mračne prošlosti.
– Tu se očekuje pomoć same EU, ali i Bosne i Hercegovine da pomogne da se ta zemlja otrijezni od brojnih zabluda, čije posljedice mora dobrim dijelom trpiti BiH i njeni građani – navodi Bećirović.
Ističe da je BiH imala koristi prilikom predsjedavanja Slovenije, pa stoga hrvatsko predsjedavanje može, i mora, još više biti samo pozitivno i dobro.
Šoja kaže da ne sumnja da će Hrvatska uraditi koliko može da pomogne BiH, kao što ne sumnja da će pokušati što više lobirati za političke ciljeve Hrvata u BiH.
– Nezavisno od toga, vrlo je važno da naša dipolomatija i naša zvanična politika budu dostojne ove situacije, jer i sami moramo nešto uraditi, a ne samo čekati tuđu pomoć – poručuje Šoja.
Dodaje da u narednih 6 mjeseci BiH treba stvoriti izuzetno prijateljsku bilateralnu atmosferu i dovoljno jasno i vidljivo pokazati koliko povjerenja ima u hrvatsku dobronamjernost prema BiH.
– Kamen bilateralnog spoticanja na visokom nivou, član Predsjedništva BiH Željko Komšić, koga niti jedan od dva hrvatska predsjednička kandidata pretjerano ne cijeni, mogao bi upravo sad odigrati značajnu ulogu. Ali bi zato morao brižljivo birati riječi. Jedna njegova ohrabrujuća izjava koju mora hitno dati, a koja bi bila u prijateljskom i pomirljivom tonu punom povjerenja i očekivanja, bila bi pun pogodak – smatra Šoja.
On je izrazio nadu da će Komšić pokazati državničku mudrost i misliti na državu. Šoja poručuje da će Hrvatska sigurno iskoristiti budućih 6 mjeseci, ali da za to vrijeme političari u BiH trebaju generalno paziti na retoriku.
– Najbolje bi bilo što prije uspostaviti jednonamjenski oformljeno tijelo, koje će biti u stalnom kontaktu sa hrvatskim zvaničnicima i koje će pokušati maksimalno iskoristiti situaciju – navodi Šoja.
(Snježana Karoć, Srpskainfo – Foto: Julien Warnand/EPA)