“Društvo za istraživanje trostrukog logora Јasenovac” ne može se registrovati kao nevladina organizacija u Republici Hrvatskoj. Tako je odlučio zagrebačka Gradska kancelarija za opštu upravu, ista ona koja je u Registar udruženja svojevremeno upisala Udruženje dobrovoljaca HOS-a s natpisom ‘Za dom spremni’. Žalbu Društva koje preispituje brojke stradalih u Јasenovcu trenutno razmatraju u Ministarstvu uprave.
Predsjednik tog društva je dr. Stjepan Razum, sveštenik i rukovodilac Arhiva Zagrebačke nadbiskupije, potpredsjednik je Mato Rupić, rukovodilac Odjeljenja arhivskog gradiva Hrvatskog dokumentaciono-memorijalnog centra “Domovinskog” rata, a sekretar Igor Vukić, novinar naklonjen ljevici. Za Vukića, koji je trenutno zaposlen u Privrednom vjesniku, hrvatski mediji pišu da je Srbin, čiji je otac zajedno sa cijelom porodicom bio žrtva Јasenovca.
‘Јasenovac je bio zatvor, odnosno radni logor za aktivne protivnike Nezavisne Države Hrvatske (u najvećem broju komuniste i njihove saradnike) te za grupu Јevreja koji su bili izuzeti iz deportacija u njemačke logore. Logor je bio i sabirni centar za ratne zarobljenike i Јevreje koji su odvođeni u njemačke logore. Zatočenici u Јasenovac nisu dovođeni da bi bili ubijani i niko ondje nije ubijen samo zato što je bio Srbin ili pravoslavac. O svemu tome postoji obilje arhivske građe, a i svjedoci su još živi. Država bi istraživanja Јasenovca trebalo da podstiče, a ne ovako ometa’, kaže Igor Vukić, a objavio je i feljton ‘Zanemarene činjenice o jasenovačkom logoru’ u 22 nastavka u Glasu Koncila.
Sveštenik Razum tvrdi da su zločine u Drugom svjetskom ratu zapravo “počeli četnici pobunom protiv legalne hrvatske vlasti u julu 1941” – to je naveo još 2012. u intervjuu zadarskom” Hrvatskom listu”, naslovljenom “Vrijeme je da srušimo velikosrpski mit o Јasenovcu”.
On tvrdi da je SUBNOR “u tri navrata pokušao dokazati `napuhane` brojke masovno stradalih u Јasenovcu sistematskim iskopavanjem žrtava 1961, 1964. i 1984”.
Šta više, tvrdi on, “mnogi hrvatski vojnici završili su svoj `križni put` 1945. upravo na poljima oko Јasenovca i na obalama Save”, pa su tamo, kako tvrdi on i još jedan dio hrvatskih desničara, zapravo, ubijani Hrvati.
Rad ovog hrvatskog društva žestoko je osudio Efraim Zurof, direktor Centra “Simon Vizental”.
Taj slučaj kasnije je pred komisijom UEFA iskoristio hrvatski fudbaler Јosip Šimunić, koji je kažnjen zbog ustaškog pozdrava “Za dom spremni” nakon utakmice Fudbalske reprezentacije Hrvatske na Maksimiru.
Mediji navode da je ta blamaža spriječila novi skandal, pa je zahtjev ovog udruženja odbijen uz spisak primjedbi.
Društvu je zamjereno što umjesto izraza “koncentracioni logor”, koji se koristi u Zakonu o Spomen-području Јasenovac, koristi izraz “ratni, radni i sabirni, odnosno trostruki susljedni logor”, što je na tragu službenog naziva “sabirni i radni logor” iz doba NDH.
U žalbi na odbijanje zahtjeva da budu registrovani kao nevladno udruženje, predsjednik Razum, na arhaičnom hrvatskom, navodi da ga “čudi to što se želi zakočiti naučno istraživanje i hrvatskom narodu nametati dogmatske stavove koji su svojstveni nekadašnjem komunističkom režimu”.
Na Razumove istupe reagovao je Efraim Zurof pozivajući ga da podnese ostavku na funkciju rukovodioca Nadbiskupskog arhiva, kao i predsjednik Hrvatske Ivo Јosipović, upozorenjem da Razum revidira hrvatsku istoriju.