Hrvatska na nogama zbog prijave stare deset godina

November 12, 2016, 11:12 am

Najviši zvaničnici Hrvatske u petak su komentarisali pisanje srbijanskih medija o prijavi protiv Gotovine koju je Tužilaštvu BiH podnio MUP RS, međutim nigdje nije navedeno da je to urađeno još 2006. i da je prijava dopunjena 2009. godine.

Prema toj prijavi Gotovina i saučesnici osumnjiči su da su u sklopu zajedničke akcije regularne Hrvatske vojske HVO-a i Armije RBiH pod nazivom “Maestral” na području Mrkonjić Grada, Glamoča, Grahova, Bosanskog Petrovca, Drvara, Šipova, Ključa i Bosanske Krupe po komandnoj odgovornosti krivi za ubistvo najmanje 650 i protjerivanje više od 120.000 srpskih civila.

Prijava je uglavnom obuhvatila generale, i to aktuelnog ministra odbrane Hrvatske Damira Krstičevića, koji je vjerovatno iz tih razloga nedavno odlučio da ne posjeti BiH, zatim Rahima Ademija, Miljenka Filipovića, Ljubu Ćesića Rojsa, Stanka Sopta, Zlatana Miju Jelića, Željka Glasnovića itd. Ono što je sigurno jeste da Tužilaštvo BiH po tom pitanju nije uradilo gotovo ništa, osim što je dio dokumentacije u vezi s tim zločinima, a po osnovu ranije potpisanog sporazuma, proslijedilo pravosuđu u Hrvatskoj da navodno oni riješe taj slučaj.

“Zločini u Mrkonjiću bili su monstruozni, o čemu svjedoči medicinska dokumentacija. Najveća masovna grobnica Srba ubijenih u proteklom ratu je upravo tu, gdje je pronađeno 181 tijelo”, rekao je Milorad Kojić, direktor  Centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih civila RS.

U Tužilaštvu BiH u petak su nam rekli da u skorije vrijeme nije bilo nikakvih prijava iz MUP-a RS, potvrđujući da su kolege iz Državnog odvjetništva Hrvatske upoznali s predmetima koji postoje, a koji se odnose na hrvatske državljane. Na ovaj način u Tužilaštvu BiH indirektno su potvrdili da će po svemu sudeći o Gotovini i generalima Hrvatske vojske odlučivati pravosuđe u Hrvatskoj.

Kolinda Grabar-Kitarović, predsjednica Hrvatske, u petak je rekla da prijave protiv hrvatskih generala vidi kao pokušaj zastrašivanja Hrvata u BiH i kao pritisak na iseljavanje. Ona je naglasila da je neprihvatljivo da ministar odbrane Hrvatske ne može posjetiti susjednu državu te da Hrvatska mora da dogovori da istrage protiv hrvatskih državljana budu prebačene u Hrvatsku.

Vlado Orepić, ministar unutrašnjih poslova Hrvatske, rekao je da o optužnicama protiv Gotovine i ostalih generala ne zna ništa i da tek treba da provjeri, dok je njegov kolega Davor Ivo Štir, ministar za spoljne i evropske poslove, rekao da će Vladin Savjet za saradnju s međunarodnim krivičnim sudovima vrlo brzo da objavi informacije o tome.

“Treba to malo vidjeti o čemu je riječ, dok nema optužnica stvari su na nivou ovakvih pokušaja koji su se i ranije događali. Saradnji ćemo trezevno i racionalno pristupiti.

Razgovaraćemo s vlastima BiH, osiguraćemo zaštitu nacionalnih interesa i spomenutih generala Hrvatske vojske”, rekao je Andrej Plenković, premijer Hrvatske, dodajući da je sve što je vojska Hrvatske radila u BiH radila na temelju dogovora predsjednika Franje Tuđmana i Alije Izetbegovića.

On je rekao da svi ratni zločini, sva krivična djela treba da budu istražena i procesuirana, a odgovorni treba da odgovaraju. Podsjećanja radi, Gotovina je krajem 2012. oslobođen u Haškom tribunalu skoro svih tačaka optužnice za zločine u “Oluji”, pošto je Žalbeno vijeće ukinulo prvostepenu presudu kojom je bio osuđen na 24 godine zatvora.

Nezavisne novine

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *