Hrvatska mora da plati 345.000 kuna /približno 46.400 evra/ odštete nekadašnjem pilotu JNA Tomislavu Božoviću, kojeg su zlostavljali pripadnici Hrvatske vojske u Kerestincu u maju 1992. godine.
Stalno mi se vraćaju slike tih događaja, posljedice premlaćivanja osjećam i danas – ističe Božović, danas 66-godišnji trener tenisa koji živi u Puli.
U Istru je preselio iz rodnog sela kraj Čačka, a prve dane rata dočekao je kao aktivni pilot u Tuzli.
JNA je napustio 31. decembra 1991. godine. Ipak, uskoro je uhapšen zbog, kako je rečeno, “ratnog zločina” i izložen torturi.
Božović je pokrenuo postupak u kojem od Hrvatske traži odštetu za fizičke i psihičke boli zbog zlostavljanja u Kerestincu, ratnom zatvoru u okolini Zagreba.
Sud u Rovinju je ovih dana donio nepravosnažnu presudu u njegovu korist, te će mu Hrvatska, prema toj odluci, morati da plati 345.000 kuna odštete.
Da je Božović zaista bio među osobama zlostavljanim u ratnom zatvoru u Kerestincu potvrđeno je i presudom koju je nedavno protiv nekolicine optuženih pripadnika hrvatskih snaga donio Županijski sud u Zagrebu.
– Prije Kerestinca bio sam četiri mjeseca u zatvoru u Puli, ali me tamo nisu zlostavljali. Tek kada su me prebacili u Kerestinec počela je tortura. Tamo me je dočekao špalir vojnih policajaca. Tukli su me palicama. Među njima je bila i jedna mlada policajka. I ona me je tukla. Sjećam se da su imali oznake 66. bojne vojne policije – svjedoči Božović.
Nakon takvog dočeka, smješten je u veću prostoriju u kojoj je već bilo tridesetak ljudi. Svi su bili pognute glave i sa rukama na leđima. Zatim su ga odveli u drugu prostoriju gdje su mu uzeli podatke i ponovo ga tukli pitajući: “Ko je njemu četniku dao ime hrvatskoga kralja Tomislava?”.
– I idući dan su me pretukli, a jedan od njih stavljao mi je pištolj pod vrat i na čelo. Ispalio je i jedan hitac u pod. Kad su stigli predstavnici Međunarodnog crvenog krsta sakrili su me u atomsko sklonište. Nakon njihovog odlaska, odveli su me u samicu – priča Božović.
Tamo je u jednom trenutku došlo više vojnih policajaca, a među njima je, kako je kasnije saznao, bio i tadašnji zapovjednik vojne policije Mate Laušić.
– Njemu sam ispričao šta sam sve proživio, a on me je pitao jesu li me tukli u Puli. Nakon negativnog odgovora otišao je bez riječi – navodi Božović.
Poslije toga bio je izložen samo psihičkom zlostavljanju, a nakon osmodnevnog zatvora našao se u autobusu u grupi za razmjenu.
– Bio sam protiv razmjene, i to sam rekao vojnim policajcima, koji su me zbog toga ponovno prebili – kaže Božović.
On je zbog maltretiranja i izgubljene zarade tražio da mu Hrvatska plati milion kuna.
U prvom sudskom procesu dobio je zbog nezakonitog hapšenja samo 48.000 kuna, ali sada mu je sud u Rovinju dosudio još 345.000 kuna odštete za posljedice koje ima zbog mučenja.
Izvor: SRNA