Hrvati u Kninu i ove godine slavili ”Oluju” (VIDEO)

August 5, 2024, 1:58 pm

Dok Srbi daju pomene sunarodnicima ubijenim prije 29 godine u zločinačkoj akciji hrvatske vojske i policije “Oluja”, Hrvatska danas slavi takozvani dan pobjede, kako naziva to što je iz domova protjerala više od 220.000 srpskih civila.

Na centralnoj proslavi u Kninu okupilo znatno manje ljudi nego prethodnih godina, a hrvatski zvaničnici nisu ni riječ rekli o ubijenim i protjeranim Srbima.

Na skupu u Kninu bio je i Marko Skejo, bivši general HOS-a, obučen u majicu na kojoj piše ustaški pozdrav “Za dom spremni!”.

Predsjednik Hrvatske Zoran Milanović izjavio je da je “Oluja” bila “posljednji udarac zločinačkoj državi pod kontrolom /Slobodana/ Miloševića”, aludirajući na Republiku Srpsku Krajinu.

Premijer Hrvatske Andrej Plenković tvrdi da je “Oluja” bila “odvažan odgovor” kojim je pod kontrolu vraćena gotovo četvrtina hrvatske teritorije.

On je naveo da je u “Oluji” život izgubilo više od 250 pripadnica hrvatskih snaga, a njih više od 1.400 je ranjeno.

Nabrojivši da su nakon “Oluje” uspjesi ulazak u EU, NATO i Šhengen, da Hrvati žive u vremenu rekordne zaposlenosti i najvećeg rasta plata, Plenković je ukazao da se ova zemlja istovremeno suočava sa padom nataliteta i starenjem stanovništva, ali da se trend iseljavanja postupno zaustavlja, što će podsticati raznim mjerama.

On je najavio da će, s obzirom na nesiguran globalni kontekst u pogledu bezbjednosnih prijetnji i ilegalnih migracija, Hrvatska nastaviti ulagati u vojsku.

Centralna svečanost u Kninu završena je preletima vojnih aviona “rafal” i “mig 21”.

Vijenci hrvatskim vojnicima položeni su na Memorijalnom groblju u Vukovaru i u Vinkovcima.

Zločinačka vojno-policijska akcija “Oluja” počela je 4. avgusta 1995. godine ofanzivom hrvatske vojske i policije, te jedinica HVO na području Banije, Like, Korduna i sjeverne Dalmacije.

Dan kasnije, 5. avgusta, hrvatska vojska je ušla u gotovo napušten Knin i istakla zastavu Hrvatske, dok su kolone izbjeglica preko srpskih teritorija u BiH krenule ka Srbiji.

Prema podacima “Veritasa”, tokom “Oluje” iz domova je protjerano više od 220.000 krajiških Srba, a na evidenciji se nalaze imena 1.893 poginulih i nestalih Srba iz ove akcije i poslije nje, od čega 1.236 ili 65 odsto civila, od kojih su oko tri četvrtine bili stariji od 60 godina.

Međunarodni sud pravde je u presudi iz februara 2015. godine “Oluju” okvalifikovao kao etničko čišćenje, ali ne i kao genocid, mada svjetski eksperti za tu oblast tvrde da je ta operacija imala sve karakteristike genocida.

SRNA (Foto: TANJUG)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *