Hrgić je na suđenju Zupcu za nesavjestan rad u službi govorio o načinu rada i nadležnostima ove policijske agencije.
Ovaj svjedok odbrane potvrdio je da je Sipa, prije i nakon 7. februara, prikupljala informacije koje se odnose na proteste građana, koje je proslijedila nadležnim policijskim agencijama – Federalnoj upravi policije /FUP/ i MUP-u Kantona Sarajevo.
Hrgić je dodao da i danas imaju informacije o najavljenom okupljanju građana širom BiH, kojim žele obilježiti godišnjicu protesta, a koje su dostavili “na prave adrese”.
Svjedok je naveo da je od 2007. do 2010. godine bio načelnik Odjeljenja za zaštitu državnih objekata i lica, što je definisano odlukom Savjeta ministara BiH, te da u tom periodu nikada nije zatražena pomoć Specijalne jedinice za podršku, iako je bilo kriznih situacija.
“Imali smo odličnu saradnju sa kantonalnim MUP-om i FUP-om, koja nije obnovljena nakon formiranja Direkcije za koordinaciju policijskih tijela BiH, koja je preuzela te nadležnosti. Da je tada obnovljen memorandum o saradnji, danas bi imali sasvim drugačiju situaciju”, rekao je Hrgić.
On je objasnio da Specijalna jedinica za podršku Sipe nikada nije obučavana za očuvanje javnog reda i mira, već za prevenciju najtežih oblika krivičnih djela, poput terorizma.
Hrgić je rekao da je ova jedinica uglavnom opremljena smrtonosnim oružjem i da bi se 7. februara da je došla ispred zgrade Predsjedništva BiH našla u neugodnoj situaciji.
Svjedok je naveo da Sipa djeluje nakon procjene da li je riječ o krivičnom djelu iz njihove nadležnosti i da li je u pitanju visoko rizična situacija.
Da bi Sipa djelovala, kaže Hrgić, mora, između ostalog, imati podatke o mjestu događaja, broju učesnika, da li i kojom vrstom oružja raspolažu.
On je dodao da je to potrebno da bi se napravila procjena o broju snaga na terenu i njihove, eventualne, ugroženosti.
“Kada bi dobio ove informacije, posebno ako bi se radilo o terorizmu, na lice mjesta prvo bi izašli naši pripadnici Odjeljenja za borbu protiv terorizma, a ja bih na osnovu njihovih informacija procijenio da li direktoru da uputim zahtjev za angažovanje Specijalne jedinice za podršku, jer jedino on ima pravo da o tome odluči”, rekao je Hrgić.
Prema njegovim riječima, to je propis koji reguliše tu oblast i drugačije se ne može postupati.
Hrgić je potvrdio da Tužilaštvu BiH dostavljaju određene informacije, te da po njihovom zahtjevu ili naredbi vrše hapšenja osumnjičenih u čemu često ne učestvuju pripadnici Specijalne jedinice za podršku.
On kaže da je iz medija saznao da je FUP formirao štab tokom protesta, te naglasio da nisu imali nikakve komunikacije ni sa FUP-om, niti sa Direkcijom za koordinaciju policijskih tijela.
“Nakon 7. februara donesen je sporazum o saradnji između policijskih agencija, koji je potpisan u julu, a koji preciznije određuje obaveze svake od njih u ovakvim situacijama u Kantonu Sarajevo. Ovim sporazumom je definisano da će Sipa i Granična policija BiH postupati isključivo po naredbi Tužilaštva BiH”, rekao je Hrgić.
Nakon Hrgićevog svjedočenja, advokat Dragiša Jokić uložio je više materijalnih dokaza.
Zubac se tereti za nesavjestan radu u službi, jer, kako se navodi u optužnici, tokom nasilnih protesta ispred zgrade Predsjedništva BiH 7. februara prošle godine nije pružio traženu pomoć Direkciji za koordinaciju policijskih tijela BiH.
Naredno ročište zakazano je za četvrtak, 12. februar u 13.00 časova.