Ikona, dimenzija 120 puta 90 centimetara, djelo je ikonopisca Bojana Jurišića, a rađena je u tradiciji vizantijske ikonografije, po starozavjetnom motivu javljanja Boga praocu Avramu u vidu tri anđela.
Direktor Agencije “Dobročinstvo” Dragan Vukić rekao je da im je želja bila da Avramov blagoslov bude nad gradom Banjalukom i svima koji u njoj žive.
“Molimo se Bogu da se mir useli u srce svakog od nas, a pošto Avrama poštujemo ne samo mi hrišćani, već i Jevreji i muslimani, duboko verujemo da će taj blagoslov doći do svih nas i da ćemo voditi računa o tome da smo njegovi potomci i da moramo da gradimo mir”, rekao je Vukić.
Starješina hrama Hrista Spasitelja Dragan Maksimović rekao je da je danas veliki dan za Banjaluku i sve vjernike, a da je poseban značaj u tome što je nekada na tom mjestu bio porušeni hram Svete Trojice, koji je vaskrsao u vidu hrama Hrista Spasitelja.
Sveštenstvo hrama Hrista Spasitelja poklonilo je agenciji “Dobročinsvo” ikonu srpskih svetitelja, među kojima se nalazi i episkop banjalučki Platon.
Svečanom dočeku i predavanju ikone Presvete Trojice, osim brojnih vjernika, prisustvovao je i direktor Republičkog sekretarijata za vjere Dragan Davidović.
Ikona Presvete Trojice će, po blagoslovu NJegovog preosveštenstva episkopa banjalučkog Jefrema, u hramu Hrista Spasitelja vjernicima biti dostupna za poklonjenje i cjelivanje.
Biblijski događaj koji predstavlja ova ikona, opisan je u starozavjetnoj Knjizi Postanka, a desio se oko 1.800 godina prije nove ere u mjestu Mamvri kod Hebrona, na zapadnoj obali rijeke Jordan.
Da bi se sklonili od dnevne žege, Avram je svoje goste smjestio pod krošnjom jednog hrasta, u Bibliji poznatog kao Mamvrijski hrast, u čijoj blizini je bio nastanjen.
Ovaj hrast se očuvao do naših dana, i nalazi se na posjedu ruskog manastira Svete Trojice, a po predanju, star je 5.000 godina i predstavlja veliku svetinju za hrišćane, Jevreje i muslimane.
Zaslugom agencije “Dobročinstvo”, jedna čestica ovog sveštenog drveta, stavljena je u relikvijar koji se nalazi u dnu darivane ikone.
(SRNA)